Hongkong: Katolicy angażują się w protesty

Podczas obecnych protestów w Hongkongu katolicy są bardziej zaangażowani niż podczas Rewolucji Parasolek w 2014 r. Bardzo aktywne jest Stowarzyszenie Katolickich Studentów, a diecezjalna Komisja Prawa i Sprawiedliwości wydała komunikat, w którym jednoznacznie udzielono poparcia postulatom demonstrantów.

Wskazuje na to kard. Joseph Zen, biskup senior Hongkongu. Zaznacza on, że jeszcze liczniej w protestach uczestniczą protestanci. W Hongkongu jest ich po prostu więcej, a poza tym prowadzą tam trzy uniwersytety. Ze strony katolickiej bardzo zaangażowany jest natomiast biskup pomocniczy. Osobiście uczestniczy w marszach, wzywa do modlitwy o pokój oraz o położenie kresu niesprawiedliwości i korupcji. Wielu ma nadzieję, że to właśnie on zajmie wakujące stanowisko biskupa Hongkongu. Zdaniem kard. Zen jest to niemożliwe, ponieważ bp Joseph Ha jest zbyt krytyczny.

Kard. Zen przyznaje, że projekt prawa o ekstradycji obudził opinię publiczną w Hongkongu. Rozwiązania kryzysu nie ułatwia arogancja władz. Być może wynika to z faktu, że rządzący sami nie podejmują żadnych decyzji, a jedynie wypełniają instrukcje z Pekinu.

W wywiadzie dla tygodnika La Vie kard. Zen wspomniał również o położeniu chrześcijan w komunistycznych Chinach. Jego zdaniem jest ono tragiczne. Sytuacji Kościoła nie ułatwiło uznanie ekskomunikowanych biskupów, mianowanych uprzednio przez komunistyczne władze i wyświęconych bez papieskiego pozwolenia. Niektórzy z nich cieszą się bardzo złą opinią.

Kard. Zen ujawnił, że 29 czerwca został zaproszony na obiad z Papieżem i kard. Parolinem. Rozmawiał z nimi o sytuacji w Hongkongu, a następnie z samym Ojcem Świętym o katolikach w Chinach i watykańskiej instrukcji w sprawie rejestracji duchowieństwa. Papież obiecał, że się tym zajmie. Kard. Zen ma nadzieję, że będzie mógł jeszcze o tym porozmawiać z Franciszkiem podczas swych najbliższych wizyt w Europie, 5 października z okazji konsystorza i w listopadzie z okazji 30. rocznicy aksamitnej rewolucji w Czechach.  

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9