Przybywający do Rzymu europejscy skauci, zakończyli pierwszy etap swojej pielgrzymki. Po czterech dniach wędrowania dotarli do czterech obozów, gdzie rozpoczął się Festiwal Skautów, podczas którego mogą poznać kultury swoich kolegów i koleżanek z około 20 różnych krajów.
Każdy etap tegorocznego spotkania skautów wypełniony jest aktywnościami mającymi zapewnić ogólny i zintegrowany rozwój uczestników, nie pomijając żadnej ze sfer życia ludzkiego. Pośród różnych doświadczeń duchowych, kulturowych i społecznych znajduje się również projekt „Mobilia Scriptoria”, który przenosi skautów do czasów sprzed Biblii Gutenberga. Mówi Karol Kuchar, odpowiedzialny za projekt:
Skauci ofiarują Papieżowi ręcznie przepisaną Ewangelię
"«Mobilia Scriptoria» to pomysł wzięty od średniowiecznych mnichów, którzy przepisywali księgi ręcznie. My podczas naszej pielgrzymki przepisujemy w trasie całą Ewangelię – mówi Karol Kuchar. – Jesteśmy zorganizowani w Ogniska Przewodniczek, czyli dziewcząt i Kręgi Wędrowników dla chłopców. Każdy ma jakiś fragment do przepisania. Jest to około 10-12 wersetów. Idziemy 4 różnymi trasami, na każdej przepisujemy jednego autora. To będzie nasz prezent dla Papieża Franciszka".
Jest to jednak doświadczenie nie tylko kaligraficzne. Zarówno uczestnicy projektu jak i Ojciec Święty, który ma otrzymać ten wyjątkowy egzemplarz Ewangelii mają szansę do wzbogacenia się duchowego – wyjaśnia jedna z uczestniczek.
Skauci dzielą się z Papieżem swoim doświadczeniem Słowa Bożego
"Na początku musiałyśmy przeprowadzić Lectio Divina, czyli zastanowić się nad tym fragmentem, powiedzieć coś o naszych odczuciach, co myślimy, co jest do nas skierowane właśnie w tym fragmencie. Napisałyśmy wspólny krótki komentarz, a potem przepisywałyśmy ten fragment bardzo starannie. Oczywiście dwie z nas, które najładniej piszą zostały do tego wytypowane. A na koniec załączyłyśmy właśnie nasz komentarz skierowany również do Papieża Franciszka, bo to właśnie ma być prezent dla niego".
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.