Do wzmożenia wysiłków na rzecz pomocy ludziom pracującym na morzu, którzy niejednokrotnie są wykorzystywani i stają się ofiarami ludzkiej zachłanności zachęcił Papież ich kapelanów i wolontariuszy z duszpasterstwa „Stella Maris”.
Pracują oni w ponad 300 portach na świecie, służąc marynarzom i rybakom wsparciem duchowym i materialnym.
Franciszek wskazał na ogromną potrzebę pracy ludzi morza. Bez nich zatrzymałaby się gospodarka światowa, a wielu ludziom groziłby głód. Podkreślił także, jak bardzo ciężka i wymagająca jest to praca. Jest to związane nie tylko z wielotygodniową rozłąką z rodziną. Marynarze i rybacy stają się też niekiedy ofiarami wykorzystywania, otrzymują nieproporcjonalnie niskie wynagrodzenie. Tym większa jest więc potrzeba pracy duszpasterzy ludzi morza oraz współpracujących z nimi wolontariuszy.
“Wasze codzienne wizyty na statkach pozwalają na spotkanie ludzi morza w ich konkretnej pracy, czasami przyjemnej, ale także niespokojnej i przygnębiającej. Ze współczuciem więc i dyskrecją dajcie im możliwość otwarcia swoich serc i to jest pierwsza rzecz, bardzo cenna, przede wszystkim dla osób, które rzadko mają okazję, aby móc się otworzyć – stwierdził Ojciec Święty. - Wasza służba na rzecz marynarzy i rybaków jest przede wszystkim słuchaniem, trzeba wysłuchać ich trosk duchowych i materialnych. «Słuchanie pomaga nam dostrzec gest oraz stosowne słowo, które podważy naszą spokojną pozycję obserwatorów» (Evangelii gaudium, 171).”
Papież wezwał także kapelanów ludzi morza do zanoszenia nadziei na lepsze jutro szczególnie osobom najbardziej potrzebującym pomocy. Podkreślił także potrzebę angażowania się na rzecz sprawiedliwości i szacunku dla podstawowych praw człowieka. Zachęcił ich, aby wsłuchiwali się w trudne marynarskie historie z wielkim miłosierdziem. Aby mogło ono przynieść jak najlepsze owoce, Franciszek udzielił kapelanom ludzi morza takich samych specjalnych uprawnień, jakie mają misjonarze miłosierdzia.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.