Ten proces musi się toczyć dalej

Mamy faktycznie początek procesu. Widoczna determinacja Watykanu pozwala mieć nadzieję, że kolejne kroki będą podejmowane szybko. Konieczne jest jego rozszerzanie się na poziomie episkopatów i Kościołów lokalnych.

"Z pewnością spotkanie nie rozwiąże wszystkich problemów Kościoła z wykorzystywaniem seksualnym dzieci przez niektórych księży: to niemożliwe. Ma być początkiem drogi. Papież chce, by biskupi wiedzieli, jak mają postępować. Tylko tyle i aż tyle."

To słowa z mojego komentarza sprzed tygodnia. Dziś - dwa dni po spotkaniu - wydaje się, że spełniły się z naddatkiem. W konstrukcji spotkania widać pełną świadomość Ojca Świętego, że problem jest ogólnoświatowy (fakt, że nie dotyczy tylko Kościoła, ani nawet przede wszystkim Kościoła, niczego nie usprawiedliwia) . Papież wie także doskonale, że różne episkopaty radzą sobie z nim różnie. Co więcej: ma świadomość, że w ramach episkopatów różne są postawy biskupów, i nie wszyscy są skłonni słuchać swoich współbraci.

W centrum ma być ofiara - powtarzano nieustannie. Rany ofiar są ranami Boga. Trzeba ich dotknąć tak, jak Tomasz dotknął ran Jezusa. Z pełną świadomością, że w ich powstaniu miał i on swój udział. "Nasz brak reakcji na cierpienie ofiar, aż do odrzucenia ich i tuszowania skandalu w celu ochrony sprawców i instytucji, zranił naszych ludzi, pozostawiając głęboką ranę w naszej relacji z tymi, do których jesteśmy posłani, by służyć." - mówił kard. Tagle.

W jaki sposób biskupi, których działania stały się źródłem ran, mogą działać dla uzdrowienia? Jaką drogę wskazuje Ewangelia?

Dużo miejsca poświęcono kolegialności, synodalności i przejrzystości działań. Bardzo wyraźnie wskazywano na rolę kolegium biskupów (nie tylko osobistą odpowiedzialność ordynariusza). Pojawiła się koncepcja stworzenia lokalnych procedur pozwalających na oskarżenie biskupa, z istotną rolą metropolity w całym procesie (wykład abp. Cupicha). Omówiono już funkcjonujące procedury osądzania biskupów. Motu proprio papieża Franciszka "Come una madre amorevole" istnieje od dwóch lat i działa. Wiele mówiono także o konieczności włączenia świeckich ekspertów i generalnie roli świeckich. Wielokrotnie wskazywano, że ofiara i jej rodzina na prawo do informacji o przebiegu procesu. To tylko niektóre tematy bardzo intensywnego programu.

Warto zwrócić uwagę na oświadczenie ks. Lombardiego na ostatniej konferencji prasowej. Wymienił on kolejne kroki, które będą podejmowane przez Stolicę Apostolską. Są to:

 • motu proprio papieża Franciszka, które pojawi się wraz z nową ustawą Państwa Watykańskiego i wytycznymi dla Wikariatu Państwa Watykańskiego dotyczącymi wykorzystywania małoletnich;
 • vademecum dla biskupów, które ma im pomóc "w zrozumieniu ich obowiązków i zadań";
 • specjalny zespół, złożony z osób kompetentnych, "do pomocy konferencjom biskupim i diecezjom, którym trudno jest stawić czoła problemom i podjąć inicjatywy na rzecz ochrony małoletnich" (cytaty za oświadczeniem ks. Lombardiego /KAI).

Wczoraj odbyło się także w Watykanie spotkanie organizatorów, podsumowujące szczyt. W wypowiedziach dla Radia Watykańskiego ks. Lombardi mówił o konieczności upowszechnienia na całym świecie doświadczeń i standardów krajów, które dobrze sobie radzą z problemem (nie wszędzie tak jest), a abp Sciluna mówił o konieczności nawrócenia biskupów. Warto tę wypowiedź przywołać:

“Walka z nadużyciami w Kościele w dużej mierze zależy od nawrócenia serca nas biskupów. To nie mogło się dokonać w cztery dni - zauważył abp Scicluna. - To co przeżyliśmy tu w Watykanie było bardzo silnym doświadczeniem, które poruszyło serca biskupów, dało im do myślenia. Ale teraz po powrocie do Kościołów lokalnych przewodniczący episkopatów muszą nie tylko wewnętrznie przetrawić to wszystko, co stało się w tych dniach w Rzymie, ale pomóc też swym współbraciom biskupom, aby również i oni przeżyli to nawrócenie serca, którego oczekuje od nas Papież.”

Innymi słowy: mamy faktycznie początek procesu. Widoczna determinacja Watykanu pozwala mieć nadzieję, że kolejne kroki będą podejmowane szybko. Konieczne jest jego rozszerzanie się na poziomie episkopatów i Kościołów lokalnych.

Jednocześnie media informują o kolejnych wydarzeniach, zarówno w skali Polski, jak i świata. To swoiste "sprawdzam". Test na wiarygodność Kościoła. I na poziomie powszechnym, i lokalnym.

 • Teksty wystąpień na 'szczycie' można znaleźć na jego stronie internetowej. Dostępne są w języku angielskim i włoskim, niektóre także po francusku czy hiszpańsku.
 • Obszerną relację ze 'szczytu' znajdziesz w naszym raporcie.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • robak
  26.02.2019 21:37
  czyli do tej pory biskup slysząc o pedofilu kapłanie nie wiedzial co ma czynić - tak to rozumiem - nie przeszlo mu do głowy że należy takiego odsunąć całkowicie od kontaktu z dziećmi , pomyślał jednak o jednym iść w zaparte i nie dać swojego skrzywdzić . dlaczego wiec dziwujemy się że istnieje kasta sędziów , policjantów czy lekarzy - ano swoich trza bronić .a dzieci ? a kogo to obchodzi . polska jednak wypadła wspaniale - bo wszystkie zarzuty odparto każdy robił to co należy w swietle prawa - tyle że prawo moralne alibo prawo sumienia nie jest zapisane i nikt go nie przestrzegał . smutne to - ze nikt w polskim kościele nie skłonił głowy i nie uderzył się w persi że to spośrod wlaśnie kapłanów było tylu pedofilów . pozdrawiam
 • Hammurabi
  27.02.2019 08:33
  Czegoś jednak Pani Redaktor nie rozumie .

  a / Teraz co jakiś czas CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE będą "podrzucać "tego typu wiadomości od lat lub miesięcy "trzymane w szafie "na okoliczność " j/w , cel ? chyba jasny.


  b/ Nadużycia to nie tylko pedofilia to jak to mówili ubecy "korek , worek i rozporek " wódka ,szpryca, pieniądze i seks we wszystkich odmianach także "homo " , załóżmy że problem j/w zostanie załatwiony , w co nie wierzę bo to nie jest proces szybki a media wydają się mieć sporo informacji ,to wyjdą następne .


  INSTYTUCJA DOJRZAŁA DO REFORM , jakich ? klanowość , kastowość instytucji [ nie wiem jakich słów użyć ]wyjdzie jej jeszcze bokiem , w każdym razie jako Osoba Inteligentna Pani to rozumie , pozostawienie władzy i uprawnień kontrolnych w rękach 2-3 promili duchowieństwa kosztem 99+ % laikatu to punktu widzenia sztuki zarządzania [ to też nauka ] to … grzech przeciw naturze , to nie istotne czy pedofilia czy cokolwiek innego , to nie ważne , w TAKICH STRUKTURACH NADUŻYCIA TO PRAWIDŁOWOWŚĆ NIE ANOMALIA .


  Chyba jednak pora przeprosić się Biblią , syn marnotrawny w końcu wrócił do Ojca , ale przedtem musiał sporo wycierpieć , upadł miedzy świnie i ladacznice , Watykan musi jeszcze sporo "zebrać po tyłku " zanim to zrozumie , struktury kościoła ś. Piotra i Pawła oceniam jako sprawniejsze i nowocześniejsze [ ! ] niż obecne utworzone [ z grubsza ] jeszcze w średniowieczu .


  Jeżeli Watykan porusza jedynie sam problem końcowy, np. pedofilii a nie zauważą problemu który np. pedofilię implikuje to albo gra na zwłokę , na przeczekanie ,albo jeszcze nie zrozumiał ,że pora rzucić ladacznice i pora wrócić do Ojca , do Biblii , do Słowa .

 • pcc
  28.02.2019 10:48
  Ja nie widzę tej determinacji Watykanu. Konferencja skończyła się ogólnikami, by nie powiedzieć frazesami. Wyglądała bardziej na osłonowe działania wizerunkowe.
 • skierka
  01.03.2019 08:39
  Moi Drodzy ! o czym my tutaj mówimy ? zaczynam od nizin społecznych , tak sąsiadowałem przez podwórko z tymi co byli po wyrokach , oni też mają swój kodeks honorowy wiesz co to jest "cwel " ?
  W gwarze więziennej to mężczyzna zmuszany do odbywania oralnych i analnych stosunków homoseksualnych, zwłaszcza w więzieniu , członek najniższej klasy....wlaściwie podczłowiek ... tak jak mi opowiadano , najczęściej spotyka to tych ktorzy dokonywali "takich czynów" w stosunku do dzieci .Czy ma to związek z Ewangelią ? bardzo luźny ale ma , cokolwiek uzyniliście jednemu z tych najmniejszych itd. Więc co ? istnieją wątki ewangeliczne nawet wśród co tutaj dużo mówić ludzi upadłych ...nawet u nich .

  Pamiętam ... jak to Abraham "targował się " z Bogiem o Sodomę , czy jak znajdzie choćby dwudzietu sprawiedliwych ? jak znajdzie to ocali to miasto od zagłady ,doszedł do bodaj pięciu ... i nie znalazł .


  Więc ja obniżę jeszcze pprzeczkę , czy znalazł się bodaj JEDEN przypadek , jeden w którym władze k.k. wytropily o oddały w ręce organów ścigania zwyrodnialca ktory uczynił krzywdę jedemu z tych najmniejszych , i co ? instytucja spadla poniżej Sodomy !


  Więć taki kapłan w ich gwarze to ...podczłowiek , a więc INSTYTUCJA STRACIŁA ZDOLNOŚC DO EWANGELIZACJI .A za co utracił życie arcykapłan Heli ? tak właśnie on bo przecież nie popełniał niegodziwości swych synów . Więc jaki mamy wnosek ?niegodne sprawowanie władzy jest czynem gorszym nawet niż występek zasadniczy . ok ?

  Nie jestem etykiem , na moje wyczucie , robienie tego czy owego z Bogiem na ustach jest może bardziej szkodliwe niż sam czyn niegodny człowieka honoru , więc nie będę kopał" tych co się tych odrażających czynów dopuśclili ile do tych co do tego , mając władzę do tego dopuścili .

  Ale co ja tutaj ... przeciez Dekalog jet hierarchiczny , jedno z pierwszych przykazań dotyczy nadużywania Imienia Pańskiego do rzeczy mało ważnych , czczych o ile bardziej naganne jest używanie Imienia Pana do pokrywania zbrodni ?

  Kiedyś instytucję uratował "przewrót franciszkański " dzisiaj nie wiem co ma ją uratować...

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9