- Św. Józef streszcza w sobie to wszystko co charakteryzuje szlachetnego i Bożego mężczyznę. Niech mężczyźni naszych czasów będą prawdziwymi św. Józefami dla swoich najbliższych – mówił w homilii bp Marek Marczak, który 3 stycznia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
Temat styczniowego spotkania brzmiał: „W kaliskim Domu św. Józefa rozpoczynamy kolejny rok walki o ochronę życia, małżeństwa i rodziny”.
W homilii bp Marek Marczak podkreślał, że św. Józef jest nie tylko najwspanialszym ideałem postawy mężczyzny wobec kobiety, ale również wobec dziecka. - Św. Józef podobnie jak Maryja są przykładem ludzi, którzy potrafią przyjąć nowe życie w każdej sytuacji bez względu na okoliczności; szczególnie wtedy gdy po ludzku trudno zaakceptować, że w takich okolicznościach działa Bóg, że On chce, aby narodziło się nowe życie – stwierdził celebrans.
Akcentował, że św. Józef uświadamia wszystkim mężom i ojcom wszystkich czasów, że tego czego potrzebują najbardziej bliscy to jest ich miłość i obecność. - Dla ojca najważniejsze nie jest zapewnienie materialnego dobrobytu, komfortu dla żony i dzieci, ale najważniejsza jest obecność i miłość – powiedział kaznodzieja.
Wskazywał, że św. Józef jest wzorem ojca, który pomaga dziecku podejmować dobre decyzje. - Postawa Józefa pokazuje nam, że żadne dziecko nie zostało stworzone na obraz i podobieństwo swoich rodziców, choć przypomina ich z wyglądu i często z charakteru. Żadne dziecko nie zostało stworzone na obraz i podobieństwo najpiękniejszych aspiracji i marzeń jego rodziców. Dorosłe dziecko może opuścić ojca i matkę i związać się ze współmałżonkiem albo w szczególny sposób pójść za Chrystusem na drodze kapłaństwa czy życia zakonnego a zadaniem rodziców jest pomaganie dziecku w dorastaniu do takiej dojrzałości i decyzji, a nie utrudnianie mu tego – mówił biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.
Przekonywał, że św. Józef jest dzisiaj jednym z najlepszych wzorów dla mężów i ojców. - Józef to wierny i posłuszny przyjaciel Boga, to człowiek modlitwy i sumienia, który bez względu na okoliczności pozostaje wierny swojej małżonce, to człowiek, który zgodnie z wolą Boga prowadzi Jezusa do Boga, pozwala temu dziecku przyjść do Boga i wybrać drogę, którą dla niego przygotował Bóg – zaznaczył hierarcha.
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
W imieniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka przemówił biskup pomocniczy Łukasz Buzun, który dziękował wiernym za modlitwę w intencji rodziny i ochrony każdego życia. Przypomniał, że w uroczystość Objawienia Pańskiego zakończy się Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego. Złożył też życzenia bp. Teofilowi Wilskiemu, który 6 stycznia będzie obchodził imieniny.
O. Tadeusz Rydzyk wyraził uznanie dla ludzi świeckich, którzy odważnie stają w obronie życia. Apelował do rządzących, aby stanowili prawa chroniące życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Ubolewał, że w mediach narodowych lansowane są małżeństwa jednopłciowe. – W telewizji publicznej dalej jest deprawacja. To jest apel do rządzących. Od was to zależy, bo zaufaliśmy wam. Pamiętajcie, że jesteście przedstawicielami katolickiego narodu – mówił dyrektor Radia Maryja.
Wcześniej konferencję nt. „Przed nami dużo pracy – trzeba naciskać na rządzących, by stanowione prawo chroniło życie nienarodzonych” wygłosili Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i Zbigniew Kaliszuk. Prelegenci podkreślali, że rodziny polskie powinny kształtować swoje dzieci według wartości chrześcijańskich. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.
Mszy św. przewodniczył bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.
Podczas Mszy św. śpiewała schola „Józefowe Nutki” z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod kierunkiem s. Małgorzaty, służebniczki.
Spotkanie transmitowane było przez Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).