"Wędrujcie, jak dotychczas, pięknymi i trudnymi ścieżkami myślenia, nie idąc na kompromis z nikim. Bądźcie wolni i dalecy od modeli redukcyjnych" - napisał papież Franciszek w przesłaniu na 30-lecie agencji SIR.
W liście skierowanym został do dyrektora agencji Vincenzo Corrado papież zauważa wartość, jaką dają agencji informacje pochodzące z poszczególnych diecezji, wspomina też z aprobatą szeroki zakres podejmowanych tematów: agencja informuje o Stolicy Apostolskiej, Kościele włoskim, diecezjach, Europie, Bliskim Wschodzie, w końcu o całym świecie. Franciszek prosił w tym kontekście, by zauważać ludzi, którzy wszędzie tam żyją, by pokazywać peryferia i by być głosem tych, którzy nie mają głosu.
Bądźcie coraz większymi fanami prawdy - mówił. W dzisiejszym świecie dziennikarz - jego zdaniem - to "nie tylko zawód, ale prawdziwa misja." Musi on "w szaleństwie informacji" pamiętać, że najważniejsza w informowaniu nie jest szybkość czy wpływ na ludzi, ale człowiek. "Informowanie to zajmowanie się życiem ludzi" - podkreślił Franciszek.
Ojciec Święty zachęcił dziennikarzy do koncentrowania się na podawaniu informacji pełnych i wysokiej jakości, informacji które będą zdolne budować mosty porozumienia i dialogu. "Wędrujcie, jak dotychczas, pięknymi i trudnymi ścieżkami myślenia, nie idąc na kompromis z nikim. Bądźcie wolni i dalecy od modeli redukcyjnych. Pomagajcie zrozumieć fakty w ich złożoności i głębokim znaczeniu."
Agencja SIR (Servizio Informazione Religiosa) powstała w 1998 roku . Z inicjatywą jej utworzenia wystąpiła Federacja Włoskich Tygodników Katolickich (Federazione Italiana Settimanali Cattolici), a pomysł otrzymał wsparcie tamtejszego Episkopatu. Początkowo wydawała swój biuletyn raz, następnie dwa razy w tygodniu, od 1995 roku prowadzi stronę internetową, a od 2001 roku istnieje jej filia europejska, SIR Europe.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.