Papież: Wędrujcie ścieżkami myślenia

"Wędrujcie, jak dotychczas, pięknymi i trudnymi ścieżkami myślenia, nie idąc na kompromis z nikim. Bądźcie wolni i dalecy od modeli redukcyjnych" - napisał papież Franciszek w przesłaniu na 30-lecie agencji SIR.

W liście skierowanym został do dyrektora agencji Vincenzo Corrado papież zauważa wartość, jaką dają agencji informacje pochodzące z poszczególnych diecezji, wspomina też z aprobatą szeroki zakres podejmowanych tematów: agencja informuje o Stolicy Apostolskiej, Kościele włoskim, diecezjach, Europie, Bliskim Wschodzie, w końcu o całym świecie. Franciszek prosił w tym kontekście, by zauważać ludzi, którzy wszędzie tam żyją, by pokazywać peryferia i by być głosem tych, którzy nie mają głosu. 

Bądźcie coraz większymi fanami prawdy - mówił. W dzisiejszym świecie dziennikarz - jego zdaniem - to "nie tylko zawód, ale prawdziwa misja." Musi on "w szaleństwie informacji" pamiętać, że najważniejsza w informowaniu nie jest szybkość czy wpływ na ludzi, ale człowiek. "Informowanie to zajmowanie się życiem ludzi" - podkreślił Franciszek.

Ojciec Święty zachęcił dziennikarzy do koncentrowania się na podawaniu informacji pełnych i wysokiej jakości, informacji które będą zdolne budować mosty porozumienia i dialogu. "Wędrujcie, jak dotychczas, pięknymi i trudnymi ścieżkami myślenia, nie idąc na kompromis z nikim. Bądźcie wolni i dalecy od modeli redukcyjnych. Pomagajcie zrozumieć fakty w ich złożoności i głębokim znaczeniu." 

Agencja SIR (Servizio Informazione Religiosa) powstała w 1998 roku . Z inicjatywą jej utworzenia wystąpiła Federacja Włoskich Tygodników Katolickich (Federazione Italiana Settimanali Cattolici), a pomysł otrzymał wsparcie tamtejszego Episkopatu. Początkowo wydawała swój biuletyn raz, następnie dwa razy w tygodniu, od 1995 roku prowadzi stronę internetową, a od 2001 roku istnieje jej filia europejska, SIR Europe.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10