Bóg, który jest naszym Ojcem, zobowiązał nas do troski o świat stworzony. A tak wierzymy i tak żyjemy, jak się modlimy.
Tak wierzymy i tak żyjemy, jak się modlimy. Wiele mówimy dzisiaj o ekologii, ale rzadko słyszę modlitwę za stworzenie. Tym bardziej: w imieniu stworzenia. A przecież już psalmy przypominają nam, że cały świat chwali Go swoim istnieniem: czy potrafimy to zauważyć?
Niedawno nakładem wydawnictwa WAM ukazał się „Brewiarz ekologa”. Niewielka książeczka, w formacie modlitewnika, zawiera nauczanie Kościoła na temat ekologii, zbiór modlitw (w tym modlitwy brewiarzowej), propozycje do wykorzystania w liturgii i podczas medytacji. Jest zaproszeniem, by zauważyć stworzenie, objąć je swoją modlitwą i włączyć w uwielbienie.
To już drugie wydanie tej pozycji. W stosunku do pierwszego zostało poszerzone o nauczanie Benedykta XVI i Franciszka, włączono także wypowiedzi patriarchy Bartłomieja I. W zbiorach modlitw – jak pisze autor modlitewnika, o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin – znajdują się teksty Ojców Kościoła i autorów współczesnych, chrześcijan Wschodu i Zachodu. „Brewiarz” jest więc tekstem ekumenicznym.
Przed nami – już w grudniu - szczyt klimatyczny w Katowicach. Oficjalnemu programowi towarzyszyć będą wydarzenia zorganizowane przez Kościoły. W piątek przed szczytem, 30. listopada, na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się konferencja naukowa „W trosce o wspólny dom: chrześcijanin na drogach ekologii”. W jedyną niedzielę przypadającą podczas szczytu, tj. 9 grudnia, zaplanowano m.in. centralne nabożeństwo ekumeniczne.
Bóg, który jest naszym Ojcem, zobowiązał nas do troski o świat stworzony. Nie możemy pozostać obojętni. A każde dzieło najlepiej zacząć od modlitwy. Na przykład, z „Brewiarzem ekologa”.
Zdzisław J. Kijas OFMConv: „Brewiarz ekologa”. Wydawnictwo WAM.
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
[…] Pochwalony bądź, Panie mój, ze wszystkimi Twymi stworzeniami, szczególnie z panem bratem słońcem, przez które staje się dzień i nas przez nie oświecasz. I ono jest piękne i świecące wielkim blaskiem: Twoim, Najwyższy jest wyobrażeniem.
Pochwalony bądź, Panie mój, przez brata księżyc i gwiazdy, ukształtowałeś je na niebie jasne i cenne, i piękne.
Pochwalony bądź, Panie mój, przez brata wiatr i przez powietrze, i chmury, i pogodę, i każdy czas, przez które Twoim stworzeniom dajesz utrzymanie.
Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę wodę, która jest bardzo pożyteczna i pokorna, i cenna, i czysta. Pochwalony bądź, Panie mój, przez brata ogień, którym rozświetlasz noc: i jest on piękny, i radosny, i krzepki, i mocny.
Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę naszą matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami. […]
To chyba najbardziej znany tekst uwielbienia Boga za stworzenie. Jak się nazywa ta modlitwa i kto jest jej autorem?
Odpowiedź: To oczywiście "Pieśń słoneczna" (lub "Pochwała stworzenia") św. Franciszka z Asyżu
Nagrody wylosowali:
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.