Dzisiejszy czas też do łatwych nie należy. Może refleksja papieża, którego Kościół uznaje właśnie świętym, będzie dla nas inspiracją?
Myślę, że niewiele wiemy na temat papieża, którego pontyfikat przypadł na lata 1963-1978. Wielu dorosłych dziś ludzi nie może go pamiętać, a ci, którzy pamiętają, niekoniecznie znają jego nauczanie: czasy, w których żyliśmy, nie ułatwiały przekazu. Spotkałam się wprawdzie z wydanymi przed laty po polsku katechezami Pawła VI - spokojnymi, pełnymi roztropności tekstami - ale ile osób mogło mieć do nich dostęp?
Piętnastoletni pontyfikat przypadł na czasy trudne, czasy zmian. Papieskie decyzje wielokrotnie były nierozumiane. Tym cenniejszy wydaje mi się ten zbiór niepublikowanych tekstów Pawła VI: tych dotykających bardziej zagadnień wiary i tych, które były reakcją w sytuacjach konfliktowych. Znajdziemy tu np. teksty pisane w związku z protestami wobec encykliki Humanae vitae czy wymianę listów z abp. Lefebre'em (także stenogram rozmowy). W portalu opublikujemy w sobotę, czyli w przeddzień kanonizacji, swoisty testament: podsumowanie pontyfikatu, napisane półtora miesiąca przed śmiercią, pod znamiennym tytułem "Wiary ustrzegłem".
Warto poznać Pawła VI, zwłaszcza że dzisiejszy czas też do łatwych nie należy. Może refleksja papieża, którego Kościół uznaje właśnie świętym, będzie dla nas inspiracją?
Paweł VI: Czas odwagi. Wydawnictwo ZNAK
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Wśród encyklik i adhortacji Pawła VI znalazły się m.in. dokumenty o Kościele, o Eucharystii, celibacie czy ewangelizacji... Podaj tytuły (łacińskie) przynajmniej dwóch z wymienionych.
Encykliki: Sacerdotalis Caelibatus (o celibacie - 1967), Mysterium Fidei (o Eucharystii - 1965), Ecclesiam Suam (o Kościele - 1964), adhortacje: Evangelii Nuntiandi (o ewangelizacji - 1975) (pełen spis dokumentów tutaj)
Książki wylosowali:
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.