W równych odległościach od siebie stoją na scenie cztery postacie ubrane w czarne płaszcze. Na twarzach mają czarne maski, a na piersiach czarne serca. Stoją tyłem do publiczności.
Chór nuci melodię: „Mizerna cicha” lub „Mama wa Nzambwe” (Zair)*
Na scenę wchodzi trzecie dziecko z przepaską na oczach. W jednej ręce trzyma zabawkę-karabin, drugą ma zabandażowaną. Przestraszone zasłania się rękoma przed niewidzialnym wrogiem, robi kilka kroków, po czym siada blisko leżących dzieci i chowa głowę między kolana. Maryja ponownie zapala świeczkę i wyciąga dłoń w jego stronę. Wszyscy przy żłóbku czynią podobnie. Dziecko nie porusza się. Maryja spuszcza głowę, odstawia świeczkę i kryje twarz w dłoniach.
Na scenę wchodzi czwarte dziecko z wielkim koszem na plecach. Siada niedaleko dziecka z karabinem. Ściąga kosz, ociera pot z czoła, kładzie się na ziemi, zwija w kłębek i zasypia. Maryja powtarza poprzednie gesty: zapala świeczkę, wyciąga dłoń w stronę dziecka. Wszyscy przy żłóbku także wyciągają dłonie w jego kierunku. Dziecko nie porusza się. Maryja spuszcza głowę, odstawia świeczkę i zakrywa twarz dłońmi.
Chór nuci melodię: „Oj Maluśki, Maluśki”
Na scenę wchodzi piąte dziecko w stroju z liści. Na szyi ma zawieszone amulety, a w rękach trzyma książkę. Rozgląda się po scenie, podchodzi do publiczności, raz po raz cofa się wystraszone, podnosi do góry amulet, jakby chciało odgonić od siebie „złe moce”. Po chwili siada w końcu sceny i ogląda książkę, przewracając ją do „góry nogami”. Co pewien czas z przestrachem podnosi raz jeden, raz drugi amulet. Maryja, jak poprzednio, kieruje w jego stronę dłoń z zapaloną świeczką. Wszyscy przy żłóbku także wyciągają do niego dłonie. Dziecko odkłada książkę, podnosi rękę w ich kierunku, ale nie może dosięgnąć świeczki, boi się jednak wstać. Maryja opuszcza głowę, odstawia świeczkę i kryje twarz w dłoniach.
Muzyka: współczesna piosenka z rodzaju techno
Na scenę wchodzi dziecko z słuchawkami na uszach. Na piersiach ma czarne serce. Porusza się w rytm muzyki, zdejmuje koszulę, skacze po niej i straszy publiczność. Po chwili zauważa Świętą Rodzinę. Przystaje…
Muzyka powoli cichnie.
* Kolęda „Mama wa Nzambwe” dostępna na płycie CD „Z kolędą przez świat”, Wydawnictwo Missio-Polonia.