Idea Zespołu Misyjnego „Wschód” zrodziła się w roku 1990. Ojcowie: Grzegorz Ruksztełło i Dariusz Paszyński – wówczas klerycy WSD Redemptorystów, przebywali na Wschodzie. Spotkali tam ludzi, którzy nie znali Chrystusa, spotkali ludzi opuszczonych i zaniedbanych religijnie.
Opieką wakacyjną w dziesięcioletnim okresie istnienia Zespołu objętych było kilka tysięcy dzieci i młodzieży z terenów wschodnich. Obok przeprowadzania kilkudniowych rekolekcji, każda grupa w danej miejscowości – na miarę swoich możliwości – pozostawia wkład materialny w postaci przyborów szkolnych, zabawek, słodyczy, itp. Należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że oprócz tego, co widzialne, dokonuje się to, co często nie jest zauważalne, a mianowicie przemiana serc.
Najważniejszymi owocami tej posługi nie są liczby uczestników, lecz serca młodych ludzi. Nasza posługa, jak wierzymy, daje im nadzieję na lepsze jutro, daje wiarę w to, iż Bóg przychodzi do nich przez drugiego człowieka, że nie zostawia ich samotnymi.
Każdy wyjazd rekolekcyjny to także kolejny krok do pogłębienia wiary samych misjonarzy i dziękczynienia Bogu za powołanie ich do tego Zespołu. Ten krótki czas wakacyjny zostawia niezatarty ślad: „Kiedy przypominam sobie te kilka dni spędzonych na Białorusi, zawsze widzę twarze ludzi tęskniących za Bogiem, szukających Go i pragnących wprowadzić w swoje życie. (...) Ich postawa dodaje mi sił, że warto było się trudzić, zrezygnować z innych zajęć, by przyjechać do Widz. Cieszę się tym bardziej z tego, ze ludzie chcą, abyśmy przyjeżdżali, czekają na nas. Chcą słuchać i rozmawiać o Bogu. (...) Swój pobyt na Białorusi odebrałam jako wielki dar Boży, jako włączenie w wielkie dzieło Boże. Dzięki temu mogłam poznać dar przyjaźni i wspólnoty. Mogłam zobaczyć Boga w drugim człowieku”. Takie oto świadectwo zbliżenia się do Boga jest najpiękniejszym owocem naszych rekolekcji.
Zespół jest podzielony na poszczególne grupy wyjazdowe, w skład których wchodzą ojcowie i klerycy redemptoryści oraz osoby świeckie. Od 1990 roku do dziś czynnie zaangażowanych w wyjazdy misyjne było ponad 200 osób. Na dzień dzisiejszy Zespół tworzy 15 redemptorystów i 50 osób świeckich. Zespół utrzymuje się z dobrowolnych ofiar składanych przez darczyńców oraz z darów serca przekazywanych przez wiernych podczas tzw. niedzieli misyjnych, będących okazją do podzielenia się doświadczeniami nabytymi na rekolekcjach.
Za nami
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.