Stowarzyszenie Rodzin Katolickich jest przykładem, ile razem można zrobić dobrego dla innych.
Organizowaniem czasu wolnego dla dzieci od 7 lat zajmuje się koło SRK, działające przy parafii Bożego Ciała w Krakowie. Działa tu także drużyna harcerska, która wyjeżdża na obozy letnie razem z dziećmi z ubogich rodzin. Dla nich przygotowywana jest także “zima w mieście”. Organizuje się zabawy na świeżym powietrzu (rzeźby w śniegu, lodowisko) albo w salkach katechetycznych przy parafii (tenis, komputer), podawane są ciepłe posiłki. Dzięki jednorazowej dotacji z Urzędu Miasta z przygotowanych dodatkowo obiadów skorzystało ok. 120 dzieci. Pochodzą one często z rodzin patologicznych, na które członkowie koła, wspierani przez grupę kleryków, mają dobry wpływ wychowawczy. Podczas ferii młodzież pomagała także osobom starszym, m.in. w przynoszeniu węgla.
Wszechstronnej pomocy dzieciom z rodzin ubogich i patologicznych udziela koło działające w Rabce Zdroju przy parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W zorganizowanej tu świetlicy środowiskowej, dzięki dotacji miejskiej, zatrudniona została dla grupy 46 dzieci, od przedszkolnych po gimnazjalne, wychowawczyni. Oprócz wyżywienia i pomocy materialnej, np. paczki od św. Mikołaja, koło troszczy się o opiekę pedagogiczną. Zamierza utworzyć Komórkę pomocy dla rodzin, w której pracować będzie psycholog, pedagog i lekarz. Dzieci wyjeżdżają na kolonie i pielgrzymki. Biorą udział w uroczystościach kościelnych. SRK włącza się w działalność na rzecz gminy, m.in. zainicjowało badania dla wczesnego wykrywania raka u kobiet. Jest współorganizatorem turystycznej trasy rowerowej oraz postawienia krzyża katyńskiego. Stara się też o utworzenie basenów geotermalnych.
Na Orawie koło SRK przy parafii św. Marcina w Podwilku zorganizowano na bazie działającej niegdyś grupy synodalnej. Jego członkowie w ramach pracy formacyjnej stale uczestniczą w pielgrzymkach połączonych z rekolekcjami. Angażują się w pomoc rodzinom, m. in. przez podjęcie modlitw na Jasnej Górze o uzdrowienie z alkoholizmu. Koło organizuje porady prawne, ułatwiając w ten sposób na przykład załatwienie miejsca w domu opieki społecznej. SRK współpracuje z Urzędem Gminy, obecnie m.in. podjęło starania o otwarcie gimnazjum. Dzięki dotacjom dzieci z rodzin ubogich mają możliwość wyjazdów wakacyjnych i korzystania z doraźnej pomocy finansowej. SRK zajmuje się edukacją prorodzinną: współpracuje ze szkołą, organizuje prelekcje. Przy kole działa również schola.
Koło SRK przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Wieliczce utworzyło Żywy Różaniec Rodzin. Poza organizowaniem spotkań, pielgrzymek, członkowie urządzają dla dzieci z rodzin wielodzietnych majówki z paczkami z okazji Dnia Dziecka. Podobnie św. Mikołaj rozdał prezenty 160 dzieciom z rodzin ubogich. Na wniosek koła przy Radzie Miasta powołano Komisję ds. Rodziny. Jej staraniem wydany został informator, prezentujący wszelkie formy pomocy rodzinie na terenie gminy. Komisja monitorowała sprawę bezrobocia i stanu zdrowia w rodzinach, współpracowała z radami osiedli i sołtysami, kierując pomoc do najbardziej potrzebujących. Organizowano sesje na temat bezpieczeństwa dzieci. Dziesięcioletnia działalność Stowarzyszenia Rodzin Katolickich jest przykładem, ile razem można zrobić dobrego dla innych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.