Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza
Zgromadzenie w Polsce
Każde drzewo składa się z korzeni, pnia i gałęzi. Korzenie Polskiej fundacji SSCC sięgają roku 1927, kiedy to Ojcowie niemieccy, którzy uprzednio pracowali w Duppau (obecnie na terenie Republiki Czeskiej) przybyli do ówczesnego Falkenheim (Sokołówka) na Dolnym Śląsku.
W latach dwudziestych naszego wieku do prowincji francuskiej wstąpił Polak Bolesław Wartałowicz, mając zamiar przeszczepić zgromadzenie na grunt polski. W 1929 r. zwerbował w kraju kilku chłopców do niższego seminarium we Francji, ale późniejsze plany, m.in. budowy klasztoru i rozpoczęcia formacji w naszym kraju pokrzyżowała wojna, a ojciec Wartałowicz zginął 14 lutego 1943 r. z rąk Gestapo w Nowym Dworze Mazowieckim.
Po wojnie w 1947 roku, Ojcowie niemieccy zostali zmuszeni do opuszczenia domu w Sokołówce k. Polanicy Zdroju. Dzieło swego poprzednika podjął o. Włodzimierz Zimoląg, który wraz z ojcami, przybyłymi później, zaopiekował się klasztorem prowincji niemieckiej "Christus Rex" w Sokołówce koło Polanicy Zdroju, który w ten sposób stał się kolebką prowincji polskiej.
W 1949 r. otwarto nowicjat, a w kilka lat później pierwsi rodzimi członkowie Zgromadzenia przyjęli święcenia kapłańskie. Na początku lat siedemdziesiątych polscy ojcowie udali się na misje do Polinezji Francuskiej, Peru i Zairu (obecnie Republika Kongo).
Polska prowincja Zgromadzenia Najświętszych Serc zatwierdzona oficjalnie została w 1983 r.
Obecnie na świecie, w 25 krajach, jest około 830 braci, w tym 60 z Polski.
Charyzmat
Nawiązując do pierwotnego celu naszego Zgromadzenia, pragniemy odtwarzać cztery okresy życia naszego Pana Jezusa Chrystusa:
Jego lat dziecięcych – zajmujemy się wychowaniem dzieci i młodzieży, m.in. przez: katechezę, prowadzenie różnych grup, świetlicy dla dzieci i młodzieży czy organizując bursę dla studentów;
Jego życia ukrytego – wynagradzając przez codzienną adorację Najświętszego Sakramentu zniewagi wyrządzane Najświętszym Sercom Jezusa i Maryi;
Jego życia ewangelicznego – poprzez głoszenie misji i rekolekcji parafialnych i młodzieżowych. Część naszych współbraci oddaje się pracy apostolskiej na misjach zagranicznych, np.: w Kongo, Mozambiku, Ukrainie, Indiach;
Jego życia ukrzyżowanego – praktyka dzieł chrześcijańskiego umartwienia;
Ponadto, celem naszego Zgromadzenia jest szerzenie nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.