"Miłość oblubieńcza zawiera w sobie szczególną gotowość przeniesienia jej na wszystkich, którzy znajdują się w kręgu jej działania. W małżeństwie gotowość ta, chociaż otwarta na wszystkich, polega w szczególności na tej miłości, którą rodzice obdarzają dzieci. W dziewictwie gotowość jest otwarta na wszystkich ludzi, których ogarnia miłość Chrystusa - Oblubieńca" (Jan Paweł II).
Siostra Zofia Prochownik już jedenasty rok jest dziewicą konsekrowaną. Po przejściu formacji teologiczno-duchowej, w 1991 roku złożyła uroczysty ślub czystości na ręce biskupa w kaplicy biskupów krakowskich. Można śmiało rzec, że siostra Zofia jest w Polsce znawczynią tej formy życia konsekrowanego, bowiem jej praca magisterska, obroniona w Papieskiej Akademii Teologicznej, ma tytuł: "Dziewictwo konsekrowane we współczesnej nauce Ojców Kościoła". - Człowiek żyjący w dobrowolnym celibacie, chociaż przez swój ślub czystości wyrzeka się płodności fizycznej, staje się jednak płodny duchowo. Dziewica staje się matką, poprzez współpracę w dziele kształtowania się rodziny wedle zamysłu Bożego - mówi s. Zofia.
Lidia Cholewa została wdową 14 lat temu. Śmierć ukochanego męża początkowo uczyniła pustkę w życiu niewiasty. Zadawała sobie dramatyczne pytanie: dlaczego akurat ją Bóg tak boleśnie doświadczył, powołując do siebie najbliższego przyjaciela? Ten wewnętrzny bunt jednak nie trwał długo. Przyszło światło Ducha Świętego - opowiada pierwsza w Polsce wdowa konsekrowana Lidia Cholewa - że coś dobrego z tym stanem wdowieństwa można zrobić. W przeszłości przecież istniała w naszym Kościele forma życia konsekrowanego wdów, która potem została zawieszona. W Piśmie Świętym aż 94 razy jest mowa o wdowach. Wszak sam Pan Jezus szczególnie opiekował się sierotami i wdowami.
Pani Lidia udała się do księdza biskupa Mariana Kruszyłowicza z propozycją powołania w Szczecinie Wspólnoty Wdów Konsekrowanych. Biskup bardzo tym się ucieszył, zwłaszcza że sam jest zakonnikiem, więc problemy osób konsekrowanych są mu bliskie. 8 września 1996 roku w kaplicy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Szczecinie Lidia Cholewa złożyła na ręce biskupa wieczysty ślub czystości, poświęcając swoje dalsze życie modlitwie i służbie Kościołowi. W tej wzruszającej i pełnej chrześcijańskiej nadziei uroczystości wzięły też udział inne wdowy, którym później też było dane stać się wdowami konsekrowanymi. Potem pobożne wdowy z różnych parafii Szczecina, zachęcone pionierskim przykładem Lidii Cholewy, zaczęły kolejno składać dobrowolne śluby czystości przed księdzem biskupem. Ostatnia taka uroczystość miała miejsce 8 grudnia 2001 roku, w czasie której śluby czystości złożyło osiem wdów. Zawsze to publiczne oddanie swego wdowieństwa Chrystusowi odbywa się w święto maryjne, gdyż dla konsekrowanych wdów Matka Boska jest wzorem wszystkich cnót kobiety zdążającej do świętości. Szczecińska Wspólnota Wdów Konsekrowanych, których moderatorką jest pani Lidia, liczy 33 osoby. Wdowy konsekrowane żyją w swoich parafiach, na zewnątrz niczym nie wyróżniając się. W codziennym życiu starają się być otwarte i proste. Te kobiety, dążące do świętości, swoje apostolstwo realizują poprzez życie Ewangelią.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z odpowiedzialnymi za komunikację w konferencjach episkopatów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.