XXVIII Kapituła Polskiej Prowincji Salwatorianów

W dniach od 16 do 20 lutego 2009 roku odbędzie się w Krakowie XXVIII Kapituła Prowincjalna Polskiej Prowincji Salwatorianów.

Mszy świętej o godz. 10.00 na rozpoczęcie kapituły będzie przewodniczył prowincjał ks. Jan Folkert SDS, a homilię wygłosi reprezentujący zarząd generalny zgromadzenia ks. Bronisław Jakubiec SDS.

W kapitule wezmą udział członkowie zarządu prowincjalnego, przełożeni regionów, superiorzy wspólnot oraz delegaci wybrani w poszczególnych wspólnotach wyborczych. W domu zakonnym na krakowskim Zakrzówku obradować będzie sześćdziesięciu trzech salwatorianów podejmujących na co dzień posługę nie tylko w Polsce, ale również w Australii Kanadzie i USA, w Albanii i na Białorusi, na Słowacji i Węgrzech oraz we Włoszech.

Mottem tegorocznej kapituły są słowa: „Ojciec Jordan na drodze naszego powołania”. Spotkanie odbywa się w roku obchodzonym przez salwatorianów jako Rok Ojca Jordana (16 VI 2008 – 16 VI 2009). Kapituła będzie okazją do refleksji nad życiem wspólnotowym i podejmowanymi przez polskich salwatorianów apostolatami przez pryzmat drogi powołania założyciela O. Franciszka Marii od Krzyża Jordana. Podejmie również zagadnienia związane z formacją ciągłą członków prowincji.

Pomocą w ocenie bieżącej sytuacji prowincji i za podstawę do dyskusji służyć będą wykłady zaproszonych gości. Ks. Krzysztof Wons SDS, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, podejmie tematykę związaną z formacją ciągłą wprowadzając do wspólnotowego rozeznawania tej materii. Na spotkanie w charakterze wykładowcy przybędzie również ks. prof. Stephan Horn SDS, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego O. Jordana, i przybliży jego drogę wzrastania jako zakonnika i założyciela.

Delegaci uczestniczący w tym spotkaniu o charakterze sprawozdawczo-wyborczym dokonają również wyboru wikariusza prowincjalnego i pozostałych członków zarządu prowincjalnego. W terminie wyznaczonym przez kapitułę członkowie nowego zarządu podejmą posługę dla Polskiej Prowincji Salwatorianów wspierając nowego prowincjała w osobie ks. Piotra Filasa SDS, wybranego na ten urząd przez wszystkich członków prowincji końcem ubiegłego roku.

*** *** ***

Salwatorianie (pełna nazwa: Towarzystwo Boskiego Zbawiciela) – to zgromadzenie zakonne na prawie papieskim założone 8 grudnia 1881 r. przez ks. Jana Chrzciciela (Franciszka Marię od Krzyża) Jordana. Przełożonym generalnym od 1999 r. jest ks. Andrzej Urbański SDS, pochodzący z Polski długoletni misjonarz w Tanzanii. Do Polski pierwsi salwatorianie przybyli w 1900 r. Istniejąca od 1927 prowincja polska jest obecnie najliczniejszą w zgromadzeniu jednostka administracyjną.

W Polsce salwatorianie są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne, sprawują opiekę nad sanktuariami św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy i Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini, podejmują posługę Słowa jako rekolekcjoniści i misjonarze ludowi. Znaczący wkład w dzieło formacji wnoszą Centrum Formacji Duchowej w Krakowie i w Trzebini (organizujące m.in. Szkołę Wychowawców Seminaryjnych i Szkołę Formatorek Zakonnych). Na rynku książki i multimediów 10 lat działa Wydawnictwo Salwator. Dzieło pomocy w rozeznawaniu powołania i formacji młodzieży podejmują Salwatoriański Ośrodek Powołań i Ruch Młodzieży Salwatoriańskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6