Kraków: 150 lat Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

W Krakowie rozpoczął się jubileuszowy Krajowy Kongres Misyjny Dzieci. Z okazji 150-lecia istnienia w Polsce Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci mali misjonarze spotkali się 6 czerwca w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Dwa dni poświęcą na modlitwę i wspólną zabawę. Dzieci zbiorą także datki, które przekażą na rzecz swoich rówieśników w Mongolii. Kongres przebiega pod hasłem: "Od Bałtyku po gór szczyty jesteśmy misjonarzami Jezusa”.

Zbiórka na Mongolię

W Mongolii około 4 tys. dzieci żyje na ulicach, w tym połowa w Ułan Bator, stolicy kraju. Dzieci cierpią z powodu chorób, rodzących się z niedożywienia i braku opieki medycznej, nie ma też szkół i nauczycieli. Dodatkowo 28 maja br. przez kraj przeszły burze śnieżne, które zabiły co najmniej 52 osoby. Wśród ofiar było czternaścioro dzieci. Śnieżyce wraz z silnymi wiatrami wystąpiły w trzech prowincjach na wschodzie kraju. Jak poinformował urząd ds. klęsk żywiołowych w Ułan Bator, za zaginione uważa się 100 osób.

Mali misjonarze, członkowie Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, chcą pomóc swoim rówieśnikom. Dlatego w czasie Krajowego Kongresu Misyjnego Dzieci, rozpoczętego w Krakowie-Łagiewnikach, zbiorą ofiary na rzecz dzieci z Mongolii, będą też poznawać ich trudy i radości dnia codziennego.

Kościół w Mongolii jest najmłodszą wspólnotą na świecie. W kraju pięć razy większym od Polski istnieją jedynie trzy parafie – wszystkie na terenie Ułan Bator. Na 10-lecie Misji Katolickiej w Mongolii kard. Crescenzio Sepe, były prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, wyświęcił dwóch księży oraz jednego diakona. Niedawno powstały stacje misyjne w Yarmag, Nicex, Shuwuu i Zuun Mod.

Przez ostatnie sześć lat polskie dzieci, podejmując różne inicjatywy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, pomogły około 130 tys. dzieci w 17 krajach Afryki, 110 tys. rówieśników w 14 krajach Ameryki Łacińskiej, 11 tys. dzieci w 2 krajach Oceanii i 50 tys. rówieśników w 10 krajach Azji.

Świętowanie wspólnot we wspólnocie

Przedstawiciele Papieskiego Dzieła Misyjnego nazywają kongres "świętowaniem wspólnot we wspólnocie". Jego uczestnicy mają ten sam cel - pomoc modlitewną i materialną dzieciom z różnych stron kraju i świata - wspieranie misji i misjonarzy. Podczas poprzednich kongresów dzieci pomagały rówieśnikom z Nikaragui, Papui Nowej Gwinei i Sudanu. W tym roku wspierają dzieci z Mongolii - najmłodszej wspólnoty Kościoła na świecie. Na kongres zaproszone są dzieci zrzeszone w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci, ale także te, które chcą włączyć się w Dzieło oraz ich opiekunowie - animatorzy, rodzice, wychowawcy, duszpasterze.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6