Skoczowskie wzgórze to szczególne miejsce, które przyciąga z wielu powodów. I choć w Skoczowie nie brak godnych uwagi historycznych pamiątek, odwiedzając to miasto podczas turystycznych wędrówek nie wolno ominąć Kaplicówki, z daleka widocznej za sprawą papieskiego krzyża.
Nie trzeba długo czekać, by przekonać się, że chętnie zaglądają tu mieszkańcy, którzy szukają tu wytchnienia i spokoju, a także turyści, podziwiający stąd wyjątkowo malowniczą panoramę Beskidów.
Przychodzą tu pielgrzymi, wędrujący szlakiem św. Jana Sarkandra i – przy pamiątkowym obelisku – wspominający obecność Jana Pawła II w tym miejscu w 1995 r. Ostatnio systematycznie gromadzą się tu czciciele MB Pompejańskiej, której obraz znajduje się od roku w kaplicy św. Jana Sarkandra.
Wzgórze pamięci i jedności
O historii urodzonego w Skoczowie św. Jana Sarkandra przypomina dedykowana męczennikowi kaplica na wzgórzu. Papieża, który ogłosił go świętym, nawiedził miejsce jego urodzenia i odprawił na Kaplicówce Mszę św. dla kilkuset tysięcy pielgrzymów, przypomina kamienny obelisk. Stojący obok kaplicy krzyż jest pamiątką spotkania Jana Pawła II z wiernymi w Katowicach-Muchowcu w 1983 r.
Symbolem ekumenicznej jedności, o którą prosił chrześcijan w 1995 r. podczas ekumenicznej modlitwy w ewangelickim kościele Świętej Trójcy, stało się na Kaplicówce bliskie sąsiedztwo tej świątyni i kaplicy św. Jana Sarkandra. Przypomina o niej także ekumeniczny festiwal muzyczny Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”.
W związku z obchodzoną 15. rocznicą obecności Ojca Świętego Jana Pawła II na Kaplicówce miało miejsce wiele inicjatyw, które podkreślały historyczną wagę tego wydarzenia w dziejach Skoczowa. Wydano bogato ilustrowaną publikację dokumentującą przyjazd papieża do Skoczowa – z fotografiami wykonanymi także przez mieszkańców. Wśród dzieci i młodzieży przeprowadzony został międzyszkolny konkurs wiedzy na temat papieskiej pielgrzymki do Skoczowa, a najciekawsze prace też doczekały się publikacji.
Co roku na Kaplicówkę dociera sztafeta biegaczy ze skoczowskiej szkoły noszącej imię Jana Pawła II. Z okazji 15-lecia urządzono bieg dla osób w każdym wieku i na znacznie dłuższej trasie. Jeszcze nie zapadła decyzja, czy bieg połączy Skoczów z Ołomuńcem – miejscem śmierci św. Jana Sarkandra, czy też może z Rzymem – do grobu Jana Pawła II.
Lawendowe pole
Koncepcja zagospodarowania Kaplicówki została wybrana już kilka miesięcy temu. Przewiduje się w niej, że obok kaplicy powstanie punkt informujący pielgrzymów i turystów o niezwykłej historii Kaplicówki: kaplicy św. Jana Sarkandra, papieskiego krzyża i obelisku. Drogi dojścia na wzgórze będą specjalnie oznakowane.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).