Już tyle razy uciekał z różnych miejsc i wracał na bagniste rozstaje, że katolicy z Pierśćca koło Skoczowa obawiali się nie na żarty. Ryzyko było poważne, a nie chcieli, żeby stąd także uciekł. Sposób był tylko jeden: dwadzieścioro dzieci w białych komeżkach... To najprawdziwsza historia o tym, jak dzieci wysłano po 60-centymetrową figurkę chyba najdobrotliwszego ze świętych - św. Mikołaja.
Z Mikołajem w tle
Historia Pierśćca na stałe związała się z kultem św. Mikołaja, przedstawionego w niepozornej figurze. Wioska istniała najprawdopodobniej już w XIII wieku. Pierwsza kaplica poświęcona Świętemu powstała w XIV w. W 1616 r. pożar strawił całą wieś - ocalała jedynie figura. W czasie wojen religijnych straciła ramiona i nogi. Ręce dorobiono, a nóg nie trzeba. Od 200 lat wierni ubierają ją w szaty zależne od okresu liturgicznego. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościół pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim - luteranie nie dedykują świątyń świętym. W 1718 r. przeszedł on w ręce katolików. Samodzielna placówka duszpasterska powstała tu w 1785 r. Rozwój wiosek przynależnych do Pierśćca, a także wzrost ruchu pielgrzymkowego spowodowały potrzebę postawienia większej świątyni. Kościół wybudowano w ciągu roku i konsekrowano w 1889 r. W 1964 r. do Pierśćca z Bari kardynał Kominek przywiózł relikwie Świętego, które trafiły tam z tureckiej Miry w czasie wypraw krzyżowych.
Dary wciąż przychodzą
Choć figura już nie świeci, wierni wierzą w jej nadprzyrodzoną moc. "Wspomożycielu ubogich, Obrońco dziewic, Opiekunie żeglujących, Wskrzesicielu umarłych, Ucieczko chorych, Walczący ze zbrodniami, Zdrowie niemocnych, Podporo więźniów, Szczodry jałmużniku, Opiekunie sierot, Opiekunie rodzin" - śpiewają klęcząc przed nią w poniedziałki w Litanii do św. Mikołaja. Każdy pielgrzym ma też szansę nauczyć się tu pieśni ku czci Świętego (autorką kilku z nich jest Bogumiła Dunikowska, grająca tu na organach). Pielgrzymów przyciąga też tradycyjny wystrój świątyni. Mówią: "Tu się naprawdę można skupić i pomodlić".
Wciąż dzieją się cuda
- Cudowność najtrudniej wytłumaczyć, bo jest niemodna - mówi Ksiądz Proboszcz. - Ale kiedy widzę ludzi, którzy przychodzą dziękować tu za łaski, jestem przekonany, że to Święty je wyprasza. Ludzie modlą się za chorych krewnych. Potem ten człowiek przychodzi po latach i mówi z przekonaniem: "To jednak św. Mikołaj mi pomógł". Czują się wdzięczni, i to już jest cud. "Plecy" figury są gładko wypolerowane od pocierania chusteczkami, którymi następnie dotyka się chorych miejsc, wierząc, że zostaną uzdrowione. Zdarzają się cuda. Jak choćby uzdrowienie chłopca chorego na raka żołądka, którego chirurg tak szybko zaszył, jak otworzył, wypisując od razu akt zgonu. Ktoś podarował dziecku chusteczkę z Pierśćca. Lekarze byli w szoku. A chłopak od pół wieku dziękuje tu Mikołajowi za życie.
Bez plastra na ustach
- Jedź to Pierśćca, może dobrego męża wymodlisz - żartują pielgrzymi. A tu nie ma co żartować. - Mam nawet specjalną modlitwę o wybór drogi życiowej. Mikołaj jest przecież także patronem dobrego wyboru stanu - więc dlaczego się nie modlić. Obcowanie świętych, to przecież żywa wspólnota. Jak kto jest świętym, to mu nikt w niebie ust plastrem nie zalepia i potrafi u Pana Boga coś wyprosić, prawda? - mówi na pożegnanie ks. Horzela.
Samochodem
Najprościej przez Skoczów. Na głównym skrzyżowaniu drogi dwupasmowej Katowice-Wisła; Bielsko-Cieszyn, skręcamy na Bielsko, przejeżdżamy przez most na Wiśle, po czym skręcamy w lewo. Dalej jedziemy prosto ok. 5 km i dojeżdżamy do Pierśćca.
Autobusem
Z dworca w Skoczowie. Informacja o odjazdach pod numerem telefonu (0-33) 853 32 88.
Pociągiem
Wsiadamy w Skoczowie do pociągu jadącego do Katowic, wysiadamy na następnym przystanku (Pierściec). Jadąc do Skoczowa od strony Katowic wysiadamy jeden przystanek przed Skoczowem. Informacja o odjazdach pociągów pod numerem telefonu (0-33) 853 39 12.
Msze św.: w niedziele i święta o godz. 6.45, 9.00, 11.00, soboty -18.00, w tygodniu - 7.00 i 18.00. Msze św. dla dzieci - w czwartki o godz. 16.00.
Odpusty: niedziela po 6 grudnia i przed 24 czerwca (Znalezienie relikwii św. Mikołaja).
Duszpasterze sanktuarium w Pierśćcu proszą, by pielgrzymki zgłaszać telefonicznie:
Parafia św. Mikołaja, Pierściec 56, 43-430 Skoczów, tel. (0-33) 853 34 35, e-mail: piersciec@bielsko.opoka.org.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.