Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, czyli miłosierdzie ekumeniczne

Ponad 4,5 miliona wigilijnych świec zamierzają rozprowadzić organizatorzy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2002. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Po raz trzeci Dzieło jest wspólnym przedsięwzięciem trzech organizacji charytatywnych: Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Reklama

Luteranie

...byłem głodny i daliście Mi jeść,
byłem spragniony i daliście Mi pić,
byłem tułaczem i przyjęliście Mnie. (Mt 25,35)


Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego oraz "Dzieło Miłosierdzia" Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wspólnie organizują w 2001 roku akcję zbierania funduszy na "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" poprzez rozprowadzenie świec wigilijnych. Każda z organizacji zamieściła swoje logo czytelne dla wiernych danego Kościoła.

Przyjście na świat Syna Bożego jest dla chrześcijan przypomnieniem nauki Chrystusa o Jego miłości do nas i o naszym zobowiązaniu miłości Boga i bliźnich. Realizujmy to przykazanie udzielając opiekę i wsparcie potrzebującym. Szczególną troską należy otaczać dzieci.

Przez nabycie Świecy Wigilijnej możemy przyczyniać się do polepszania ich trudnych warunków życiowych, m.in. nieść pomoc rodzinom wielodzietnym, partycypować uczniów dożywianiu uczniów w szkołach, w dofinansowaniu rehabilitacji niepełnosprawnych, współuczestniczyć w zakupach pomocy szkolnych, udzielać wielostronnej pomocy przed skutkami różnych uzależnień itp.

Jest tradycją, pielęgnowaną z pokolenia na pokolenie w naszej polskiej społeczności, pozostawianie dodatkowego, wolnego miejsca dla niespodziewanego gościa. Zapalmy także w tym roku obok pustego nakrycia przy stole wigilijnym jedną lub więcej świec, np. trzy, z każdego z Kościołów. Płomień tej świecy i płynące z niej ciepło niechaj będą znakiem naszej wzajemnej wobec siebie życzliwości. Życzliwości zarówno w kręgu rodzinnym, jak i wobec ludzi, których w świąteczny krąg tą świecą wpisujemy, a nie wykluczamy.

Każdy może znaleźć również inne, własne zastosowanie tej świecy. Można ją umieścić w wieńcu adwentowym lub podarować komuś w prezencie.

Dzieje i zadania Diakonii

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce prowadził zawsze służbę diakonijną w poszczególnych parafiach. Posiadał liczne zakłady opiekuńcze, szpitale czy też działające na terenie całego kraju ewangelickie diakonaty niosące pomoc potrzebującym.

W okresie międzywojennym działał - powstały z inicjatywy Matki Ewy von Tiele-Winckler - kompleks diakonijny "Ostoja Pokoju" w Bytomiu-Miechowicach. Również wówczas powstał w Dzięgielowie k. Cieszyna Diakonat Żeński "Eben-Ezer" i podległe mu zakłady opiekuńcze. Ich założycielem był ks. senior Karol Kulisz. W tym samym okresie ks. Zygmunt Michelis zorganizował drugi diakonat pod nazwą "Tabita". Z jego inicjatywy rozwinęło się całe dzieło miłosierdzia parafii św. Trójcy w Warszawie.

Okres powojenny, zmiana ustroju i polityka Państwa pozbawiły Kościół szpitali, sierocińców, ochronek dla ubogich, zakładów dla niepełnosprawnych, pozostawiając Kościołowi i diakonisom nieliczne już tylko domy opieki dla ludzi starszych. Służba diakonijna przybrała w tym okresie inny wymiar, rozwijając się w poszczególnych parafiach. Główny ciężar troski o potrzebujących spadł na Parafialne Koła Odwiedzinowe, Koła Pań, grupy biblijne i modlitewne, Rady Parafialne czy też chóry. Niosły one i niosą nadal bezinteresowną pomoc ludziom potrzebującym w parafii oraz poza nią. Od kilkunastu lat istnieje Synodalna Komisja ds. Diakonii.

W roku 1992 Synod Kościoła podjął uchwałę zobowiązującą do powołania w każdej diecezji Diecezjalnej Komisji ds. Diakonii. Komisje te mają koordynować i inspirować działalność powołanych następnie Parafialnych Komisji ds. Diakonii, skupiających w swej służbie dotychczasowych współpracowników działających w różnych grupach parafialnych.

Diakonia Kościoła jest organizacją pozarządową, 10 lutego 1999 r. uzyskała osobowość prawną Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz.U. Nr 20, poz. 178). Organizacja działa na terenie całego kraju. Święto diakonii obchodzone jest w 13. Niedzielę po Trójcy Św.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7