Plan formacji do bierzmowania powstał w diecezji gliwickiej, ale z powodzeniem przyjmują go też inne diecezje.
Program „Młodzi na Progu” (MNP) do pracy z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania u nas wykorzystywany jest od 13 lat. Opracowany został przez Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Gliwickiej. – Naszym pragnieniem jest budowanie domu dla młodych w Kościele, a sakrament bierzmowania to ważny moment w ich życiu – mówi ks. Adam Koppel, odpowiedzialny za biuro Młodzi Na Progu. – Prowadzimy spotkania w ramach przygotowania w parafiach i zapraszamy młodych do działających w nich wspólnot młodzieżowych, w których ważne są więzi, formacja, ewangelizacja i służba. Odpowiadamy na coraz liczniejsze zaproszenia ze strony księży i katechetów naszej diecezji i ze strony odpowiedzialnych z innych diecezji, także księży biskupów – dodaje. Podkreśla, że największą pracę w realizowaniu tego programu wykonują świeccy.
Kerygmat, małe grupy, rekolekcje
Obecnie w ramach tego programu zawartych jest ponad 20 spotkań pomyślanych jako propozycja pracy z młodzieżą w całym roku szkolnym, przed i po bierzmowaniu, a w przygotowaniu są materiały do pracy przez trzy lata. Celem jest ewangelizacja kandydatów do bierzmowania, a także formacja ekipy prowadzącej. Integralną częścią programu są trzydniowe Rekolekcje Spotkania pomagające właśnie w spotkaniu z Jezusem i podjęciu świadomej decyzji wiary. Jak podkreślają prowadzący, często jest to przełomowy moment dla uczestników w całym cyklu przygotowania. W ostatnim roku przeprowadzili aż 22 turnusy tych rekolekcji. Proponowane są także kolejne rekolekcje po bierzmowaniu oraz dla tych, którzy należą do wspólnot. W sumie w ostatnim roku we wszystkich wzięło udział ponad 700 uczestników.
– Wspaniałą informacją była dla nas lektura wskazań Konferencji Episkopatu Polski, wydanych wiosną, a dotyczących przygotowania do bierzmowania. Niezwykłe było odkrycie, że to, co od kilkunastu lat jako Młodzi Na Progu proponowaliśmy w ramach pracy z młodzieżą przed bierzmowaniem, w tym dokumencie zostało określone jako konieczność. Głoszenie kerygmatu, spotkania w małych grupach i rekolekcje weekendowe księża biskupi uznali za sposób przygotowania, który ma być realizowany w całym kraju – wyjaśnia ks. Koppel.
Przedstawiciele ekipy „Młodzi Na Progu” zostali zaproszeni na IV Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji, który w listopadzie ubiegłego roku odbywał się w Częstochowie pod hasłem „Bierzmowanie – matura czy inicjacja chrześcijańska?”. Uczestniczyli w rekolekcjach prowadzonych przez abp. Grzegorza Rysia, słuchali specjalistów w dziedzinie teologii, socjologii i psychologii rozwojowej, ale też sami w ramach kongresu przeprowadzili warsztaty dla osób, które chcą włączyć się w program MNP.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).