Filipiński biskup o Kościele w swoim kraju

O dialogu chrześcijańsko–muzułmańskim i sytuacji Kościoła na Filipinach opowiadał w Łodzi bp Edwin de La Penia. Ordynariusz diecezji Marawi na wyspie Mindanao przebywa w Polsce w dniach 15-17 czerwca.

Reklama

Bp Edwin de La Penia na zaproszenie Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN). W Polsce opowiada o sytuacji Kościoła katolickiego na Filipinach, o męczeństwie chrześcijan na terenie jego diecezji oraz o współpracy chrześcijańsko-muzułmańskiej.

W pierwszym dniu pobytu w Polsce Filipiński biskup odwiedził Łódź, gdzie był gościem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia oraz wziął udział w konferencji prasowej w domu biskupim.

Jedno z pytań dotyczyło problemów Polaków z otwartością na muzułmanów. - Jestem uchodźcą - tłumaczył biskup z Filipin. – Moja katedra została zniszczona, a sam byłem świadkiem wojny. Chcę świadczyć, że prałatura Marawi została ustanowiona po to, aby pozwolić na braterstwo pomiędzy Chrześcijanami i Muzułmanami – podkreślił.

Wskazał, ze prałatura, którą utworzył Paweł VI, była odpowiedzią Kościoła na bratobójcze walki, jakie toczyły się pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami. Prałatura od 43 lat zajmuje się krzewieniem dialogu chrześcijańsko–muzułmańskiego, a szczególnym miejscem spotkania w dialogu jest szkoła, w której obok siebie uczą się młodzi wyznawcy obu religii.

Abp Ryś przypomniał, że każda ma prawo do wyznawania w wolności swojej religii, lecz aby to zrobić, należy poznać się lepiej, być dla siebie tolerancyjnym, ponieważ uprzedzenia są w sercu, a nie w umyśle.

Wskazał, że dialog międzywyznaniowy jest najważniejszą częścią misji, a dla niego samego głoszenie ewangelii najlepiej wypełnia się poprzez modlitwę ekumeniczną, kiedy spotykają się różne wyznania i potrafią się razem modlić.

Odnosząc się do pytania o powołania kapłańskie na terenie diecezji Marawi, filipiński biskup przyznał, że wielu młodych po zakończeniu szkoły wyjeżdża z tej części Filipin, gdyż jest to teren bardzo niebezpieczny. Powiedział, że aktualnie ma 2 kandydatów do kapłaństwa, a w czasie swojej posługi biskupiej przez 18 lat wyświecił tylko jednego diakona. – W mojej diecezji jest 8 księży i 7 parafii. Jest dużo pracy, ale żaden z księży nie prosi o zwolnienie z obowiązków i nie chce odejść, to bardzo cieszy – podkreślił.

Wieczorem biskup z Filipin celebrował Mszę św. w łódzkim klasztorze dominikańskim oraz spotkał się w klasztornej auli z członkami wspólnoty Vera Icon.

W sobotę ordynariusz diecezji Marawi odwiedzi Poznań, a w niedzielę sanktuarium Matki Bożej w Licheniu.

Archidiecezja Łódzka Bp Dela Pena w Polsce | konferencja prasowa | Łódź 2018

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7