Włoski kardynał Pietro Boetto został uhonorowany medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie.
Kierujący w latach 1938-46 archidiecezją Genua hierarcha był zdecydowanym wrogiem faszyzmu i nazizmu. Pomógł setkom Żydom w ucieczce do Ameryki lub Palestyny, opłacając im koszty podróży. Otworzył ponadto drzwi kurii arcybiskupiej oraz seminarium duchownego dla wszystkich prześladowanych.
Przyznany mu w lipcu ub.r. tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata odebrali jego krewni - Flavio e Mariella Audisio - podczas uroczystości, jaka odbyła się 29 maja w miejscowości Tursi. Obecny arcybiskup Genui kard. Angelo Bagnasco podkreślił, że jego poprzednik “nie sprzeniewierzył się najwyższym życiowym wartościom w zamian za własne bezpieczeństwo”.
Kardynał Boetto wspierał działalność Delegacji ds. Pomocy Emigrantom Żydowskim (DELASEM), którego siedziba znajdowała się w Genui. Organizacja ta ratowała Żydów, którym po wprowadzeniu ustaw rasowych we Włoszech groziła deportacja do obozów koncentracyjnych. Jego łącznikiem z DELASEM był osobisty sekretarz, ks. Francesco Repetto, a jedną z osób współpracujących - szwedzki konsul Elow Kihlgren (obydwoje znajdują się w gronie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata).
Wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata są już inni kardynałowie i biskupi katoliccy. Ich największą reprezentację ma Francja: kard. Pierre Gerlier z Lyonu, kard. Jules Saliège i bp Louis de Courrèges d’Ustou z Tuluzy, abp Jean-Joseph Moussaron z Albi, bp Pierre-Marie Théas z Montauban i bp Daniel Pézeril z Paryża. W Polsce Sprawiedliwym został bp Albin Małysiak z Krakowa. Jeden z włoskich Sprawiedliwych - Odoardo Focherini jest od 2013 r. błogosławionym Kościoła katolickiego.
Sprawiedliwym został też prawosławny metropolita Aten i Całej Grecji Damaskinos.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.