Biskup komentuje "latającą" Hostię podwieszoną do drona

Bp Henrique Soares da Costa nazywa to i inne podobne wydarzenia wprost: pajacowanie i nieznajomość tego, czym jest liturgia.

Ordynariusz brazylijskiej diecezji Palmares skomentował za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych różnego rodzaju kontrowersyjne pomysły, jakie realizowano w czasie liturgii w Wielkim Tygodniu (na przykład w Brazylii), a których nagrania pojawiły się i zyskały ogromną popularność w internecie. W mediach społecznościowych krążą m.in. filmy z "latającą" Hostią - która jest wprowadzana do kościoła za pomocą drona, oraz nagrania z liturgii, w czasie której... eksplodowała petarda.

Bp Soares da Costa mocno krytykuje tego rodzaju "urozmaicenia" w przestrzeni sacrum. Tłumaczenie jego komentarza na język polski opublikował polski misjonarz, o. Kasper M. Kaproń OFM:

„Ból...
Pajacowanie, szukanie innowacji, petardy w trakcie liturgii i inne szokujące zachowania, do jakich doszło podczas Wielkiego Tygodnia, upublicznione przez portale społecznościowe.
Wszystkie te zachowania mają swoje źródło w dwóch nieszczęściach: nieznajomości tego, czym jest liturgia, oraz błędnie pojętej kreatywności w życiu liturgicznym Kościoła.
Nieznajomość spójnej teologii liturgii i tego, w co Kościół wierzy, jak również odejście od wielkiej Tradycji, przypomnianej przez Sacrosanctum Concilium, prowadzi do różnego rodzaju nadużyć i zachowań prostackich, odbiegających od zasad i obcych naturze liturgii.
Natomiast źle rozumiana „kreatywność” w liturgii otwiera drzwi do wszelkiego rodzaju ekshibicjonizmu, groteskowości, subiektywizmu, lekkomyślności, a ostatecznie do zbezczeszczenia świętych tajemnic Chrystusa... W liturgii nie ma miejsca dla tak pojętej kreatywności! Liturgia jest wiernością! 
Liturgia Kościoła umiera... A wraz z nią samo życie Kościoła, gdyż liturgia stanowi o tożsamości Kościoła.
Wierni natomiast, w świętej niewiedzy, prowadzeni przez niewiernych lub po prostu nieświadomych i niekompetentnych duszpasterzy, oklaskują... W ten sposób wiara katolicka degeneruje się. Tylko jak długo?!
Obawiam się, że teraz chrześcijanie wschodni - zjednoczeni ze Stolicą Rzymską lub nie - nie uważają nas już za Kościół Chrystusowy.”

Bp Henrique Soares da Costa urodził się w 1963 r. Święcenia prezbiteratu przyjął w roku 1992, a w 2009 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Aracaju. 19 marca 2014 został mianowany przez papieża Franciszka biskupem ordynariuszem diecezji Palmares.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10