Zakaz narzekania!

Papież Franciszek o swej zasadzie.

„Nie powinniśmy użalać się nad sobą. Wiara mówi nam, że jesteśmy i zawsze będziemy dziećmi Boga niezależnie od naszych grzechów i niewierności. Musimy cenić siebie ponieważ jesteśmy kochani”. Papież Franciszek pisze o tym we wstępie do książki zatytułowanej „Nie wolno narzekać”. Jej autorem jest włoski psycholog i psychoterapeuta  Salvo Noè . To właśnie on w ubiegłym roku podarował Papieżowi tabliczkę z napisem zakazującym narzekania, która od tamtego czasu wisi na drzwiach papieskiego apartamentu w Domu św. Marty. Zrobił to, prezentując Ojcu Świętemu swoją książkę, do której drugiego wydania Franciszek napisał teraz wstęp.

Sycylijski psycholog przekonuje, że „więcej entuzjazmu, więcej wdzięczności i więcej odpowiedzialności pomoże każdemu rozwinąć swoje możliwości i pragnienie radości życia”. „Wiem, jakie napotykasz trudności, nie myślę jednak, abyś mógł znaleźć ukojenie w narzekaniu i skargach; przyniesie ci je wola działania, by polepszyć swoją sytuację”, zwraca się autor książki do czytelnika. I dodaje: „Przestań więc narzekać, a zmienisz na lepsze życie własne i innych”.

„Mimo że nasze czasy naznaczone są wielką niepewnością i kruchością, a także licznymi ranami wewnętrznymi musimy pozwolić Panu, by nas wyciągnął z przepaści naszych ran i żali. Musimy wybierać życie, szukać bliźniego, każdy dzień przyjmować jako okazję do dawania; walczyć o to, by przezwyciężyć życiowy lament, truciznę uprzedzeń, pochmurne myśli, plotkarstwo i urazy serca” – pisze Papież we wstępie do książki. Wskazuje, że „w sercu każdego z nas jest trochę brudu, rdzy, ciężarów, które uzdrawia spotkanie z Bogiem”.

Książka wydana przez Włoską Edycję Paulińską trafi do księgarń 26 marca.

«« | « | 1 | » | »»
 • Bezimienny
  08.03.2018 23:48
  Nie lubię tej zasady. Ona bywa słuszna, ale bywa też krzywdząca. Ja bym nie odważył się powiedzieć "nie narzekaj" matce trójki dzieci, która parę razy w tygodniu ucieka z domu przed mężem alkoholikiem. Za zbrodnię uznałbym powiedzieć "nie narzekaj" ofierze mobbingu, która próbuje znaleźć wsparcie... Narzekac, kiedy nie ma na co narzekać, tak, to jest złe. Takie wyszukiwanie, żeby mieć na co narzekać. Narzekanie, choć zdecydowana większość spraw idzie po mojej myśli. Ale kiedy wszystko w życiu człowieka sie wali, powiedzieć mu "nie narzekaj" to tak naprawdę zostawienie go samego z wielkimi problemami. Sprzeczne z miłością bliźniego, która nakazywałaby okazać wsparcie chocby przez cierpliwe wysłuchanie....
 • YNKAO
  09.03.2018 09:24
  ,,Bezimienny "- Narzekać, kiedy nie ma na co narzekać, tak ,to jest złe. Dobrze, że to jest właściwie rozumiane. Natomiast przykłady podane w komentarzu to sprawy które natychmiast trzeba rozwiązać. Czy Pan to rozumiesz.? Pozdrawiam
 • Andreth
  09.03.2018 11:10
  Zasada "nie narzekania" może odnosić się tylko do mnie samego.

  W przeciwnym wypadku, może zostać rzeczywiście potraktowana nieprzychylnie, szczególnie w przypadku braku jakiejkolwiek innej pomocy, która powinna iść jako pierwsza. Człowiek powinien widzieć powód, dla którego nie narzeka. Jeśli go nie widzi, to najpierw trzeba mu go pokazać, tj. pomóc mu - duchowo, fizycznie, materialnie, psychologicznie. Ale żadna sytuacja, nawet najbardziej traumatyczna, nie jest w stanie oddzielić nas od miłości Boga (Rz 8,38). A zatem zasadę może stosować każdy.

  Autor książki przekonuje do tego, żeby przyjąć tę zasadę jako własną i się do niej zastosować - bo jest dobra. Nie każe nikomu nie narzekać.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7