Waszym zadaniem jest dawać odważne świadectwo w dzisiejszym społeczeństwie – powiedział kard. Vincent Nichols na dorocznym spotkaniu z dyrektorami szkół katolickich. Prymas Anglii i Walii zwrócił uwagę na trzy cechy, które powinny charakteryzować szkołę i jej liderów.
Pierwszą z nich jest katolickość. Kościół pomimo swojej różnorodności – podkreślił abp Westminsteru - zachowuje jedność, czego znakiem jest papiestwo, które stoi ponad kościołami partykularnymi. W tej samej dynamice szkoły katolickie powinny kształtować swoje przywództwo.
Dalej kard. Nichols wskazał, że katolicki lider jest realistą, a wiara chrześcijańska nie jest ideologią. Oznacza to, że chrześcijanin na poważnie bierze rzeczywistość grzechu i nie udaje, że żyje w utopii, czy podąża niekończącą się ścieżką postępu. Zdaje sobie sprawę z ograniczeń i wypaczeń świata, z którymi musi się zmierzyć.
Ostatnim punktem, jest wizja, rozumiana jako jasny i podzielany przez wszystkich światopogląd, który nadaje charakter wszystkim szkołom katolickim. Kard. Vincent Nichols zaznaczył, że wizja ta opiera się na czterech filarach. Ma pomagać rozwinąć w uczniach dary, które otrzymali od Boga. Zrozumieć i przyjąć, co to znaczy być człowiekiem. Wykorzystywać osobiste zaangażowanie do budowania społeczeństwa i służby dobru wspólnemu. Zgłębiać tajemnicę Boga i to, co duchowe w człowieku jako fundamentalny element ludzkiej natury.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).