15 osób i instytucji nagrodzono medalem "Benemerenti in Opere Evangelizationis" przyznanym po raz pierwszy za zasługi dla misji. Wśród laureatów znaleźli się arcybiskupi seniorzy archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz i Wojciech Zięba oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Medale wręczono w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie podczas gali zorganizowanej z okazji 50. rocznicy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, przewodniczący Komisji KEP ds. misji bp Jerzy Mazur, a także liczni misjonarze i misjonarki.
Abp Pennacchio przypomniał słowa papieża Franciszka, że świadectwo ludzi poświęcających się często z narażeniem życia w głoszeniu Ewangelii w najdalszych zakątkach świata przypomina, że Kościół nie potrzebuje urzędników, ale misjonarzy z pasją.
"W różnych krajach misyjnych, w których pełniłem posługę w nuncjaturach, mogłem podziwiać pracę wielu misjonarzy, także tych pochodzących z Polski, którzy byli całkowicie oddani ewangelizacji i pozostawali szczególnie blisko tych, którzy potrzebowali wsparcia" - zaznaczył nuncjusz apostolski w Polsce.
Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak zaznaczył, że rząd wspiera liczne dzieła misyjne. "W imieniu polskiego rządu chcę podziękować wszystkim misjonarzom za bycie ambasadorami polski na świcie. Dzięki państwa posłudze wielu członków wspólnoty Kościoła katolickiego dowiaduje się o Polsce. Misjonarze wchodzą w miejsca, które są niedostępne dla oficjalnej dyplomacji a każdy taki kontakt przynosi dobre owoce" - podkreślił.
Bp Mazur przypomniał historię Komisji KEP ds. Misji, która została powołana do życia w 1967 r. Zaznaczył, że impulsem do jej powstania było soborowe pragnienie, by Kościół w Polsce stał się jeszcze bardziej misyjny. "Nauczanie soboru zaowocowało powołaniem do życia komisji, które w ramach KEP miała integrować środowiska misyjne w Polsce, wspierać materialnie i duchowo misjonarki i misjonarzy oraz koordynować animację, formację i współpracę misyjną w Polsce" - przypomniał bp Mazur.
Poinformował, że od 1984 r. w Warszawie funkcjonuje Centrum Formacji Misyjnej, którego głównym zadaniem jest przygotowanie językowe, intelektualne oraz duchowe misjonarzy. Przez cały okres swojej działalności Centrum przygotowało do wyjazdu na misje 1033 osoby.
Jak przypomniał bp Mazur, w 2000 r. Episkopat Polski powołał do życia Krajowy Fundusz Misyjny, a w lipcu tego samego roku przy Komisji zaczęła działać MIVA Polska - organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. Pięć lat później powstało Dzieło Pomocy Ag Gentes, którego zdaniem jest organizowanie środków finansowych dla misjonarzy.
"Obecnie na misjach pracuje 2032 misjonarek i misjonarzy z Polski, a w ciągu 50 lat działalności Komisji z Polski wyjechało ponad 5000 misjonarzy" - poinformował przewodniczący KEP ds. misji.
Nagrody przyznane zostały w czterech kategoriach: za zasługi w dziele misyjnym; za pomoc modlitewną i duchową misjom; za pomoc materialną i finansową misjom oraz za informację medialną.
Jako pierwsi medale "Benemerenti" za zasługi w dziele misyjnym otrzymali arcybiskupi seniorzy archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz i Wojciech Zięba oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
W tej samej kategorii medale otrzymali: werbista o. Antoni Koszosz - redaktor czasopism misyjnych oraz organizator Ośrodka dla Migrantów w Warszawie; s. Alina Sienkiewicz ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, pracująca wśród Indian w Amazonii, oraz świecka misjonarka Zofia Kusy, pracująca wśród ubogich w San Salwador w Brazylii.
W kategorii pomoc modlitewna i duchowa nagrodę otrzymali: s. Anna Gurba ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej , ks. Wacław Kuflewski, emerytowany sekretarz Komisji KEP ds. Misji, oraz Zofia Bacławska, świecka organizatorka grup parafialnych modlących się w intencji misji.
W kategorii wsparcie materialne misji nagrody otrzymali: Szymon Hołownia, założyciel fundacji "Kasisi" działającej na rzecz ubogich dzieci w Zambii, świeccy misjonarze Irena i Eugeniusz Marszałek oraz ks. Marek Mroczek, proboszcz parafii w Tylmanowej, inicjator Podhalańskiego Festynu Misyjnego.
W kategorii informacja medialna nagrodę otrzymali: Redakcja Radia Maryja, Redakcja Katolicka Polskiego Radia, tygodnik katolicki "Niedziela" oraz Robert Noga.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.