Ponad 2,4 tys. osób wzięło udział w Konferencji 24/7 "Serce Dawida”. Hasłem tegorocznego spotkania są słowa "Będę Wam Ojcem” (2 Kor, 6:18).
Wydarzenie już po raz drugi gromadzi członków wspólnot, ruchów charyzmatycznych, wspólnot parafialnych, osoby konsekrowane i duchownych z całej Polski. Dwudniowa konferencja odbyła się w hali EXPO XXI 21-22 października. Organizatorem spotkana była Fundacja 24/7.
- Wierzę, że Duch Święty jest najbardziej kreatywną osobą we Wszechświecie i On chce cały czas coś mówić do Kościoła w Polsce. Dlatego ważne są takie miejsca jak to, żeby ten głos usłyszeć - zwraca uwagę Marcin Jakimowicz, dziennikarz "Gościa Niedzielnego”, prowadzący jedną z dyskusji panelowych.
Tematem tegorocznej konferencji były słowa "Będę Wam Ojcem”. - Podczas tego wydarzenia chcemy pokazać współczesnemu człowiekowi wartość i przemieniającą moc osobistego spotkania z żywym Bogiem jako Dobrym Ojcem, które owocuje przemianą serca i gotowością niesienia orędzia Ewangelii do środowisk codziennego życia - wyjaśnia Maciej Wolski z Fundacji 24/7.
Prelegentami byli m.in. bp Andrzeja Siemieniewski, dr Johannes Hartl, dr Richard Harvey, Maciej Wolski, Marcin Widera, Jeff Eggers, Krzysztof Demczuk, Karol Sobczyk oraz Marcin Zieliński.
- Jest wiele rzeczy, które rezonują w moim sercu i które chciałem przekazać. Jako chrześcijanie - dzieci jednego Ojca - jesteśmy zaproszeni do tego, żeby być tymi, którzy niosą pojednanie - między Kościołami, ruchami w Kościele, pojednanie w rodzinach - pojednanie rozumiane bardzo szeroko. Mamy być - jak mówił św. Franciszek - zaczynem pokoju w tych miejscach, gdzie jesteśmy. Jeśli pojednanie to i przebaczenie i miłosierdzie, bez tego nie da się budować Kościoła, współpracy. Jest to chyba jedno z ważniejszych wyzwań, jakie stoi przed nami chrześcijanami w dzisiejszych czasach - zwrócił uwagę o. Romana Groszewski SJ, jeden z mówców.
Z kolei bp Andrzeja Siemieniewski zwrócił uwagę, że konferencja "Serce Dawida” to "szkoła modlitwy, uwielbienia, a także uczenia się, jak wpływać na rzeczywistość społeczną, by Królestwo Bożej jeszcze bardziej ją przenikało”. Dodał, że spotkanie różnych denominacji chrześcijańskich, które ma miejsce na hali EXPO XXI to "ekumenizm w praktyce”. - Jeśli modlimy się o jedność chrześcijan, trudno się dziwić, że mamy skutki tej modlitwy. Konferencja "Serce Dawida” można odczytać, jako odpowiedź Boga na to, o co w polskim Kościele modlimy się od lat - mówił w rozmowie z warszawskim "Gościem” wrocławski biskup.
W programie Konferencji znalazł się także Sobotni Wieczór Konfesjonałów wraz z całonocną Górą Modlitwą. Krzysztof Demczuk, lider wspólnoty Metanoia modlił się o przywrócenie "Ducha synostwa”. Niedzielne spotkanie rozpoczęła Eucharystia, którą celebrowali biskupi Michał Janocha, oraz Andrzej Siemieniewski.
- To co wyłania się z tego dwudniowego spotkania to przekonanie, że ciągle potrzebujemy wracać do miejsca osobistego spotkania z Bogiem-Ojcem. Miejsca, które nas przemieni. Bez miejsca spotkania nie ma posłania i ewangelizacji. Potrzebujemy tworzyć takie miejsca w swoich parafiach, wspólnotach - zauważa M. Wolski.
Dla wielu uczestników spotkania konferencyjne przeplatane modlitwą uwielbienia były "niezwykłym czasem przybliżania się do Boga”. - Bardzo poruszyła mnie konferencja o św. Piotrze. Na jego przykładzie widać, że upadki wcale nie muszą oddalać człowiek od Boga, a wręcz przeciwnie - być okazją, by się do niego przybliżyć - zwrócił uwagę ks. Krzysztof Sak, który na konferencję przyjechał wraz ze swoją parafialną wspólnotą z Zawiercia.
Konferencja zakończyła się modlitwą o uzdrowienie i rozesłaniem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.