Katechizm powinien nie tylko przekazywać dziedzictwo przeszłości, ale również odpowiadać na wyzwania współczesnego świata - to zdaniem abp Rino Fisichelli najważniejsza myśl papieskiego przemówienia.
Katechizm powinien nie tylko przekazywać dziedzictwo przeszłości, ale również odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. To zdaniem abp Rina Fisichelli najważniejsza myśl wczorajszego przemówienia Ojca Świętego z okazji 25-lecia Katechizmu Kościoła Katolickiego. Zyskało ono wielki rozgłos, ponieważ Franciszek po raz kolejny wypowiedział się przeciwko stosowaniu kary śmierci.
„Należy z mocą potwierdzić, że skazanie na śmierć, w jakikolwiek sposób kara ta zostałaby wykonana, jest środkiem nieludzkim, który poniża godność osoby. Sama w sobie jest przeciwna Ewangelii, ponieważ decyzję o niej podejmuje się dobrowolnie i polega ona na zabiciu życia, które jest zawsze święte w oczach Stwórcy, a którego to życia tylko Bóg w ostatecznym rozrachunku jest Sędzią i Gwarantem. Nigdy żaden człowiek, «nawet zabójca nie traci swej osobowej godności»” – powiedział Franciszek.
Odnosząc się do tej szeroko dziś komentowanej wypowiedzi Papieża, abp Rino Fisichella potwierdził, że mamy tu do czynienia z pewnym rozwojem w nauczaniu Kościoła na ten temat.
„Nie należy zapominać, że 25 lat w tej kwestii to bardzo dużo czasu. Już Jan Paweł II niebawem po ukazaniu się Katechizmu czuł się zobowiązany interweniować w tej sprawie. Zrobił to w encyklice «Evangelium vitae», gdzie jasno wyłożył swoje stanowisko na temat kary śmierci. A po pięciu latach w oficjalnej, łacińskiej wersji Katechizmu tekst dotyczący kary śmierci został zmieniony, pokazując pewien rozwój w nauczaniu, a także ograniczenia, jakie Kościół nakładał w stosowaniu tej kary. Potem na ten sam temat wypowiadał się również Benedykt XVI. A Papież Franciszek od pierwszych chwil swego pontyfikatu zabierał głos w dyskusji o karze śmierci, podkreślając, że nawet zabójca nie traci swej ludzkiej godności. We wczorajszym przemówieniu zrobił kolejny krok naprzód, twierdząc, że kara śmierci sama w sobie jest sprzeczna z Ewangelią” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Fisichella.
Abp Rino Fisichella jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. To właśnie ona zorganizowała wczoraj wieczorem sesję teologiczną z okazji 25-lecia Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.