Rzecznik Watykanu: Wyproszenie bezdomnych podyktowane troską o bezpieczeństwo

Rzecznik prasowy Watykanu Greg Burke powtórzył w piątek, że wyproszenie z Placu św. Piotra i jego najbliższych okolic koczujących tam do tej pory bezdomnych, cudzoziemców i Włochów, podyktowane jest troską o bezpieczeństwo i wygląd tego miejsca, a więc, jak to ujął, „zdrowym rozsądkiem”. Były korespondent amerykańskiej telewizji Fox wyjaśnił, że osoby te mogą powracać tam na noc, w ciągu dnia jednak muszą przebywać gdzie indziej i zabierać z sobą cały swój przenośny dobytek, który za każdym razem musiałby być kontrolowany przez watykańską żandarmerię i włoską policję, pilnującą Placu św. Piotra.

O szczegółach operacji przeprowadzonej w tych dniach na placu i w jego okolicy mówił w Radiu Watykańskim dowódca żandarmerii Domenico Giani. Do kwestii bezpieczeństwa oraz wyglądu tych miejsc dodał jeszcze sprawę higieny. Podkreślił, że wbrew niektórym doniesieniom mediów,jego ludzie nie dopuścili się wobec nikogo przemocy. „Opowiadali mi – mówił Giani – że gdy tylko była taka potrzeba, oni sami pomagali tym osobom, zaprosili na śniadanie i wyjaśniali, co robią i dlaczego. Postępowali w typowy dla nas sposób, najlepiej jak było to możliwe”.

Dowódca watykańskiej żandarmerii przypomniał, że Watykan, jako miejsce symbol może być celem terrorystów. „Nie istnieje w tym momencie konkretne zagrożenie, ale to przecież wciąż Watykan. Nie może tam więc nikt biwakować: jeżeli znajdujemy jakąś torbę, musimy ogłaszać alarm,a czasem pozostawiano tam torby na cały dzień” - wyjaśnił Domenico Giani.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna Panna
  24.09.2017 02:36
  Nie może być! WYKLUCZAJĄ WYKLUCZONYCH??? Jutro na pewno rzecznik zdementuje i powie, ż to wina sekretariatu.
 • >o<
  24.09.2017 17:43
  Zaraz, jak to jest? Franciszek może wyprosić bezdomnych ze swojego najbliższego sąsiedztwa, bo ich obecność zagraża bezpieczeństwu, a my jestesmy nakłaniani do przyjmowania 'uchodźców' i już nikt nie myśli o naszym bezpieczeństwie?
 • gosc
  24.09.2017 18:22
  Czyli papieskie służby mogą troszczyć sie o jego bezpieczenstwo ale polskie, węgierskie, czeskie mają wpuszczać i osiedlac islamistów nie zważając na swoich obywateli?
 • klama
  24.09.2017 18:56
  Nareszcie rozsądek zwyciężył!Pozwalanie na wywrócenie porządku do góry nogami.To tak jakby w łazience gotować, w kuchni spać a myć się w korytarzu.Wszystko ma mieć swoje miejsce, czas.Świątynia Boga ma być miejscem czystym, miejscem w którym człowiek staje przed Bogiem, swym Stwórcą i ma być w stroju godnym. Kiedyś budowało się najpiękniejsze budowle Bogu a potrzebującym, podróżnym, chorym,budowało się miejsca oddzielne...by doszli do siebie po przebytej drodze ( bezdomni tez mają za sobą trudną drogę)i stanęli z Bożą pomocą na nogi.Czy dzisiaj są jeszcze chętni by odbudować swoje życie?sa jeszcze chętni by pomóc innym w odbudowaniu swojego życia?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11