Bądźmy solidarni z bliźnimi w nieszczęściu - napisał prymas Polski w liście do wiernych odnosząc się do tragicznych skutków nawałnic, jakie przeszły ostatnio nad Polską. Zaapelował o pomoc i włączenie się do zbiórki na rzecz poszkodowanych.
"Smutkiem i bólem wypełniają nasze serca napływające informacje o zniszczeniach, jakich w miniony piątek 11 sierpnia br. dokonała nawałnica. Na terenie naszej archidiecezji, a zwłaszcza w powiatach: gnieźnieńskim, wrzesińskim i żnińskim, zniszczeniu uległo kilkaset domów mieszkalnych i budynków gospodarczych" - napisał prymas w liście opublikowanym w poniedziałek na swojej stronie internetowej.
Jak zaznaczył, "potrzebna jest pilna pomoc dla osób poszkodowanych, zwłaszcza dla tych, którzy utracili dorobek swego życia i obecnie muszą podjąć odbudowę lub konieczny remont budynków, by przed zimą zapewnić dach nad głową swoim rodzinom. Niech słowa św. Pawła +jeden drugiego brzemiona noście+ zmobilizują każdą i każdego z nas do konkretnych czynów miłosierdzia".
Prymas zaapelował też o włączenie się wiernych w pomoc poszkodowanym. W najbliższą niedzielę po wszystkich mszach św. w kościołach i kaplicach archidiecezji gnieźnieńskiej przeprowadzane zostaną zbiórki ofiar do puszek na rzecz osób dotkniętych kataklizmem.
"Raz jeszcze proszę o otwarte serca i dłonie. I tym razem, jak wielekroć bywało w przeszłości, bądźmy solidarni z bliźnimi w nieszczęściu. Na trud odbudowy zniszczeń i czas ofiarnej pomocy wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa" - dodał hierarcha.
Pomóc poszkodowanym można także wysyłając sms o treści WICHURA na numer 72052. "Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej wraz z proboszczami parafii szczególnie dotkniętych nawałnicą zatroszczą się, by pomoc dotarła jak najszybciej do najbardziej potrzebujących" - zaznaczył duchowny.
W związku z nawałnicami Państwowa Straż Pożarna odebrała w Wielkopolsce ponad 4,2 tys. zgłoszeń. Uszkodzonych zostało ponad 800 domów i 300 budynków gospodarczych. Ok. 1,8 tys. zgłoszeń dotyczyło wyrwanych, połamanych drzew. W wyniku ulewnych deszczy podtopionych zostało ok. 400 budynków oraz 40 dróg. Łącznie w działania zaangażowanych było ok. 2,5 pojazdów i 11 tys. strażaków PSP i OSP.
Jednym z powiatów, który na skutek nawałnic ucierpiał najbardziej był powiat gnieźnieński. W wyniku nawałnicy poza domami mieszkalnymi i budynkami gospodarczymi zniszczone zostały m.in. cmentarze. Uderzenie pioruna uszkodziło także poszycie dachu gnieźnieńskiej katedry. Zniszczeniom uległ również budynek Muzeum Początków Państwa Polskiego, które będzie nieczynne do odwołania.
Ze względu na zniszczenia władze Gniezna wydały w sobotę zakaz wstępu do miejskich parków. Zakaz wstępu do okolicznych lasów wydał także Nadleśniczy Nadleśnictwa Gniezno Michał Michalak. Zakaz obowiązuje na terenie leśnictw: Brody, Kowalewko, Nowaszyce, Las Miejski i Zakrzewo.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.