Kocia łapa, białe małżeństwo, a na końcu... sakrament.
Ich historia
Marek znalazł grupę Odnowy w Duchu Świętym. Chodził regularnie na spotkania, co... niezbyt podobało się Renacie. – Widziałem, że i ona kruszyła się po kawałku. I że to kwestia czasu, gdy naprawdę się nawróci.
– Czułam, że dzieje się z nami coś ważnego i że nie chcemy tego stracić, zmarnować. Że nasza relacja z Bogiem jest na tyle istotna, że nie chcemy tego zepsuć – opowiada Renata. – Jednak wspólne życie kłóciło się z przykazaniami. Czuliśmy tęsknotę za Bogiem, za sakramentami, a jednocześnie nasza miłość była silna... Nie wiedzieliśmy, co z tym zrobić.
W miarę możliwości trwali przy Bogu z poczuciem, że coś jest nie tak, że jednak toną. – Kiedyś ktoś mi powiedział: „Spróbujcie żyć jak białe małżeństwo” – mówi Marek. – Poczułem wściekłość i wyparcie. Też pomysł dla młodych i kochających się ludzi! Po czym, w ciągu dwóch tygodni, pojawiło się absolutne przeświadczenie, że tak należy zrobić i damy radę. I to nie było ode mnie, lecz od Ducha.
A Renata, jak przewidywał Marek, podczas kolejnych rekolekcji, oddała życie Jezusowi. Jednocześnie dotarło do niej, że ważną część tego życia zachowuje dla siebie. – Nie chciałam tak, bo nie dawało mi to prawdziwego szczęścia. Kiedyś, podczas spowiedzi, ks. Andrzej Grefkowicz powiedział: „Ja nie mogę dać ci rozgrzeszenia, ale pamiętaj, że Pan Bóg może wszystko”. To był ogromny przełom w moim życiu duchowym i deska ratunku wtedy, kiedy żyłam w grzechu i czułam się niegodna przychodzić do kościoła. Gdyby nie to zdanie, nie miałabym odwagi trwać – przed białym małżeństwem – w Kościele.
A jeszcze później, podczas rekolekcji, Renata usłyszała też bardzo mocne świadectwo o starszym małżeństwie. On stał się skrajnie niepełnosprawny tuż po ślubie. Żona trwała przy mężu wiernie, przez całe życie. – Pomyślałam: „Boże, czy ja tak kocham swojego faceta?”. Uświadomiłam sobie, że byłabym w stanie poświęcić Markowi swoje życie. I mogłabym żyć w celibacie, tylko jak miałam mu o tym powiedzieć?
Niemal w tym samym czasie Marek zapytał o to sam. W zasadzie poprosił...
Potem spowiedź dwojga, z całego życia. Postanowienie życia w czystości. Ślub cywilny. Renata, za namową znajomego księdza, złożyła papiery do sądu metropolitalnego o stwierdzenie nieważności pierwszego małżeństwa. – Nie wiedziałem, jak skończy się proces. A i tak byłem gotowy na wspólne życie w celibacie – wspomina Marek. – Choć to ciężka droga.
– Początki takiego życia były trudne i musieliśmy nauczyć się wielu kwestii, jak bez grzechu żyć obok siebie. Wspierał nas proboszcz, ks. Dariusz Gocłowski, nasz kierownik duchowy – opowiada Renata. – Nie wychodziło do czasu, gdy prosiłam Jezusa, by pomógł to wszystko ułożyć. I to był Jego gest miłosierdzia: to On wlał w nas siłę.
Białe małżeństwo Panasewiczów trwało sześć lat. Aż do czerwca ubiegłego roku. Wtedy – po pomyślnym zakończeniu procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa Renaty – mogli zawrzeć sakrament. – Miał być cichy ślub, a zwiedzieli się nasi przyjaciele ze wspólnoty. Było huczne wesele na świeżym powietrzu, w ogrodzie parafialnym. Przyjaciele z Odnowy, rodzina. Przy ołtarzu wielu księży, a wszystkim udzielała się nasza radość – śmieją się Panasewiczowie. – I od ślubu to już nie jest nasza historia. To wspólna historia z Jezusem.
Tylko z Bogiem takie historie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.