Zagubieni w tłumie gadających głów

Publicystyki mamy na co dzień nadmiar. Szkoda czasu na to, by spotykać się z nią także w Kościele.

Arcybiskup Lyonu, prymas Galii, kard. Philippe Barbarin w rozmowie z KAI komentuje przebieg prezydenckich wyborów we Francji i stwierdza mało delikatnie, że obecnie mamy do czynienia z demokracją, która zwariowała.

Niestety, na tym polega problem demokracji, że nie zawsze rację ma ten, kto ma ją obiektywnie. Racja jest po stronie tego, kto zdobędzie więcej głosów. Ale to jeszcze nie koniec szaleństwa demokracji. Kardynał wskazuje jeszcze jedno zagrożenie, mianowicie takie, że w dzisiejszych czasach coraz częściej wybory wygrywają nie ci, którzy mają najwyższe kompetencje, lecz ci, którzy najlepiej opanowali sztukę wygrywania kampanii wyborczych.

Jest i wreszcie taki problem, że niestety wybory, przed jakimi staje społeczeństwo, przypominają co rusz alternatywę: czy lepiej zderzyć się z pociągiem, czy z autobusem. Tak czy inaczej katastrofa wydaje się nieunikniona.

W rozmowie z kardynałem pada wreszcie pytanie, jaka jest zatem rola Kościoła w demokracji. Odpowiedź hierarchy jest warta zaakcentowania, nie dlatego że miałaby być jakoś szczególnie odkrywcza, ale dlatego że jest stwierdzeniem tyleż samo często powtarzanym, co ignorowanym.

Kardynał zwraca uwagę, że Kościół ma za zadanie głosić słowo, które powinno stanowić fundament i pomagać we właściwym rozeznaniu. Zatem nie w tym rzecz, żeby pokazać palcem tego, na kogo należy głosować, ale żeby sformułować kryteria, którymi trzeba się kierować. Czy tak się dzieje? Pewnie każdy ma na to swoją własną odpowiedź, w zależności od kontekstu, w jakim się obraca.

Zastanawia mnie jednak jeszcze i to, czy aby do Kościoła, nawet gdyby założyć, że zawsze działa on tak, jak postuluje to kardynał Barbarin, nie przekrada się coraz częściej język i styl przejmowany mimowolnie z debaty publicznej. Już same takie wpływy mogą powodować, że Kościół obarcza się odpowiedzialnością za ustawianie się po tej czy innej stronie sceny politycznej.

Czasem wręcz zdarza się, że w Kościele można usłyszeć kalki z wystąpień polityków czy publicystów. Nie służy to "sprawie". Publicystyki mamy na co dzień nadmiar. Gadające głowy i mniej lub bardziej pogłębione analizy wylewają się strumieniami z radia, telewizji, prasy, internetu. W Kościele dobrze by było usłyszeć coś innego, co nie tylko będzie analizą zastanej rzeczywistości, ale krokiem wyprzedzającym. Propozycją, do której politycy coraz częściej zwyczajnie nie dorastają. Propozycją, która wykracza poza populizm i chęć zdobycia jak największego poklasku.

Kościół ma tak wiele do powiedzenia o tym, jak przeżywać życie by szczęśliwie dobrnąć do nieba, ale też by w miarę ludzkich słabości budować tu na ziemi harmonijne społeczeństwo. Trzeba tylko zatroszczyć się, by do nauczania nie przekradało się polityczne efekciarstwo i publicystyczna sofistyka.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DEMOKRACJA

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Marek Aureliusz
  26.04.2017 20:38
  Jak to demokracja zwariowała ? ona nie może być ani mądra ani wariować , to system wyłaniania władz za pomocą głosowania ... i nic więcej .Cóż to za uczłowieczanie rzeczy i pojęć ?
  A może to ludzie zwariowali ? nie , to po prostu efekt laicyzacji , dlaczego szanowny duchowny tego nie zauważył .

  Carpe diem - łap dzień ,żyj chwilą a jakie inne wyznaczniki co do wyborów życiowych może mieć ateusz?
  Jeżeli z chwilą śmierci przestanie istnieć jego ego , wszystko zamienia się w próchno to żyje się chwilą ...bo życie jest chwilą .
  Odpowiedzialność przed historią ? a jakaż to odpowiedzialność dla czegoś co leży w trumnie lub jest skremowanym popiołem ?
  Więc ...cieszmy się chwilą póki młodzi jesteśmy . Ja się ateistom nie dziwię...

  No dobrze , tylko dlaczego wymieniony dostojny przedstawiciel k.k. tego nie widzi , nie chce nikogo urazić ?
  w takim razie on też żyje chwilą ...carpe diem.
 • Gość
  26.04.2017 21:04
  ja sie zastanawiam czy polskim w kosciele jest jeszcze jaki biskup czy juz same polityki
 • Gość
  26.04.2017 21:39
  "Kościół ma tak wiele do powiedzenia o tym, jak przeżywać życie by szczęśliwie dobrnąć do nieba, ale też by w miarę ludzkich słabości budować tu na ziemi harmonijne społeczeństwo." NIE! Kościół (papież, biskupi, księża, świeccy) ma słuchać Boga, nastawiać się tylko i wyłącznie na Jego częstotliwości, a nie szukać jakiejś własnej "mądrości" w dialogowaniu ze światem. Kościół został posłany przez Pana Jezusa był nieść wszystkim Dobrą Nowinę, a nie "wydłubywać" jakieś jej podróby ze świata od agnostyków, buddystów, ateistów, marksistów i kogo tam jeszcze. Nie tędy droga. Dziś potrzeba w Kościele więcej wiary w Boga a nie świeckiego gaworzenia o niczym.
 • Gość
  27.04.2017 03:14
  kard.Philippe Barbarin twierdzi,ze Kosciol nie moze wskazywac na osoby na,ktora nalezy glosowac ale powinien formulowac kryteria wg,ktorych katolik ma glosowac...no... takie stwierdzenie to akurat polskiemu Kosciolowi wydaje jak najgorsze swiadectwo.A to dlatego,ze polski Kosciol wskazal na klamstwo smolenskie jako prawde o czym wiadomo juz od momentu odczytania czarnych skrzynek czyli od 7 lat.A polska panstwowa komisja lotnicza badajaca wyjasnila ten wypadek i opublikowala wnioski. Kosciol jednak nadal twierdzi,ze tej komisji nie bylo.Mamy wiec klamstwo w zaparte.Druga sprawa tak samo ohydna dla Kosciola.Kosciol uznal ofiary wojny w Syri jako zagrozenie dla siebie.Dzieci i kobiety pokaleczone wojna, sieroty czy mlodych ludzi uciekajacych aby nie byc zmuszonym aby mordowac swoich sasiadow i swoich bliskich nazwal "nachodzcami" i utozsamil ich z ich przesladowcami i odmowil im pomocy.(Niewielka czesc Kosciola jednak miala zdanie przeciwne,zgodne z Biblia jednak ogroma czesc poparla o. Rydzyka).Teraz ja patrzac na taki Kosciol jak ja mam wierzyc takiemu Kosciolowi?Czy potrafi teraz Pan obronic polski Kosciol?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6