Zbliża się 70. rocznica śmierci bp. Józefa Nathana. Uroczystości odbędą się w Branicach.
W niedzielę 5 lutego o 10.30 w kościele Świętej Rodziny w Branicach zostanie odprawiona Msza św. w 70. rocznicę śmierci i pogrzebu bp. Józefa Marcina Nathana.
Podczas uroczystości bp. Andrzejowi Czai zostanie przekazana prośba o rozpoczęcie na szczeblu diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego bp. Nathana.
Dotąd prośba została podpisana przez ponad 10 tys. wiernych diecezji opolskiej i gliwickiej, a akcja zbierania podpisów została przedłużona do końca stycznia br.
Listy z podpisami można przesyłać na adres kurii diecezjalnej (ul. Książąt Opolskich 19, 45-005 Opole) lub Wydawnictwa i Drukarni Świętego Krzyża (ekretariat@wydawnictwo.opole.pl ; ul. Katedralna 8A, 45-007 Opole)
Inicjatywę zbierania podpisów zapoczątkowali: ks. Alojzy Nowak, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Branicach, Krzysztof Nazimek, dyrektor szpitali neuropsychiatrycznych w Opolu i Branicach, oraz ks. Waldemar Klinger, dyrektor Wydawnictwa Świętego Krzyża w Opolu. Należą oni do grona osób od wielu lat zainspirowanych świadectwem życia bp. Józefa Nathana (1867–1947), który przez ponad pół wieku związany był z Branicami. To tu wybudował potężne „Miasteczko miłosierdzia”.
Po II wojnie światowej, w grudniu 1946 r. bp Nathan został wypędzony do Czechosłowacji i odsunięty od dzieła, któremu oddał życie. Zmarł 30 stycznia 1947 roku w opawskim klasztorze Córek Miłości Bożej.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 lutego 1947 r. w Opawie. Przewodniczył im bp Stanisław Zela, sufragan ołomuniecki. 8 listopada 2014 r. trumna na z prochami biskupa została sprowadzona do Branic i złożona w sarkofagu w kościele Świętej Rodziny. Nad sarkofagiem zawieszona jest pamiątkowa tablica przypominająca m.in. zawołanie biskupie zmarłego kapłana: „Miłość Chrystusa przynagla nas”.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.