„Cuda eucharystyczne” – to temat konferencji zorganizowanej w Rzymie przez Ambasadę Polski przy Stolicy Apostolskiej.
Towarzyszy jej wystawa fotografii przedstawiających fenomen tego typu zdarzeń, które miały miejsce w różnych częściach świata. Wśród prelegentów w sesji wzięli udział m.in. Grzegorz Górny, autor monografii o cudach w Legnicy i Sokółce, oraz ks. Andrzej Zimbra, proboszcz z Legnicy, gdzie doszło do uznanego niedawno przez Watykan cudu.
W rozmowie z Radiem Watykańskim ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański podkreślił, że takie zjawiska są dowodem na to, iż między wiarą a nauką nie ma żadnej sprzeczności.
„Konferencja «Cuda eucharystyczne» pokazała, że żyjemy w XXI wieku, w którym dzieją się nadal cuda. Co to znaczy cuda? Są to rzeczy, które dzieją się w sposób niewytłumaczalny dla nauki. Ale uwaga: cuda eucharystyczne, te, które dokonały się w Polsce, są to cuda, które zostały zbadane przez naukowców. I pokazujemy w czasie tej konferencji, że między nauką a wiarą nie ma żadnej sprzeczności; jest inny świat, świat Boży, który, jak ktoś śpiewał, jest tu i teraz. Pokazujemy historię cudów eucharystycznych poprzez wieki, od cudów włoskich, od Bolseny, poprzez cuda hiszpańskie, aż do Sokółki i do Legnicy. Cuda eucharystyczne coś nam mówią. Mówią nam w momentach kryzysu wiary, że Bóg jest obecny w hostii, że coniedzielny cud Mszy św. jest cudem rzeczywistym, że spożywamy Ciało naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa” – powiedział ambasador Kotański.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.