W Kościele greckokatolickim okres przygotowania do Bożego Narodzenia trwa 40 dni. Nazywa się on Postem Filipowym od imienia apostoła, którego wspomnienie wypada w przeddzień rozpoczęcia postu.
Post Filipowy rozpoczął się 28 listopada. W odróżnieniu od Adwentu ma on charakter bardziej pokutny. W tym czasie katolicy obrządku bizantyjsko-ukraińskiego powinni powstrzymywać się od obfitych, głównie mięsnych posiłków oraz unikać wszelkiego łakomstwa. Tym wyrzeczeniom powinno towarzyszyć przygotowanie duchowe, wzmożona walka z grzechem, udział w rekolekcjach i spowiedzi św.
Post zakończy się 6 stycznia, kiedy w Kościołach posługujących się kalendarzem juliańskim przypada wigilia Bożego Narodzenia.
Historia Postu Filipowego sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Początkowo różna była jego długość. Sprawę uregulował Sobór Konstantynopolski w 1166 r., który nakazał zachować czterdzieści dni postu przed świętem Bożego Narodzenia.
Kościół greckokatolicki w Polsce tworzy metropolia przemysko-warszawska. W jej skład wchodzą dwie diecezje: archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz oraz eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska, której ordynariuszem jest bp Włodzimierz Juszczak. Według danych za rok 2013, liczyły one łącznie ponad 33 tys. wiernych, skupionych w ponad 130 parafiach. Większość wiernych zamieszkuje województwa: podkarpackie, małopolskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.