Stolica Apostolska i Państwo Watykan przystąpiły do Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji. Watykański sekretarz stanu podpisał stosowną deklarację 19 września w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Postanowienia konwencji w stosunku do Watykanu wejdą w życie za miesiąc 19 października.
Umowa ta przyjęta w 2003 r. zobowiązuje Państwa-Strony do karania czynnego i biernego przekupstwa funkcjonariuszy publicznych w danym kraju oraz czynnego przekupstwa w stosunku do funkcjonariuszy zagranicznych. Mają też ścigać korupcję w sektorze prywatnym. Konwencja przewiduje także karalność przestępstw powiązanych z korupcją, takich jak defraudacje, nadużycie władzy, pranie brudnych pieniędzy czy krzywoprzysięstwo. Ponadto umowa dostarcza szczegółowych ram prawnych w celu ułatwienia pomocy sądowej między Państwami-Stronami.
Główne postanowienia Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciwko Korupcji są już zawarte w prawodawstwie Stolicy Apostolskiej od 2013 r. Wtedy to wydane zostało motu proprio w kwestii jurysdykcji sądowej Państwa Watykańskiego w sprawach karnych, oraz wprowadzono stosowne zmiany w Kodeksie Karnym i Kodeksie Postępowania Karnego.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.