"Nigeria musi odrzucić wszelkie propozycje zagranicznej pomocy wymierzone przeciwko życiu" – napisali biskupi tego kraju podczas zebrania plenarnego. Jest to ostry protest wobec planów ministra zdrowia Isaaca Adewole'a, który zapowiedział zmiany w prawie pozwalające na zwiększenie usług w zakresie antykoncepcji.
Według projektu zagraniczne instytucje miałyby finansować nie tylko dostarczanie środków farmakologicznych, ale i szkolenia w zakresie ich używania. Tym samym kobiety w Nigerii, mając większą świadomość oraz dostęp do antykoncepcji i aborcji, w przyszłości stałyby się potencjalnym źródłem dochodów dla wielkich koncernów.
Biskupi odczytują projekt ministra zdrowia jako zamach na prorodzinną kulturę, która wciąż dominuje w Nigerii. Komunikat episkopatu, podpisany przez przewodniczącego abp. Gabriela Abegurina, potępia te plany jako „zwodnicze dla ludzi i szkodliwe dla wartości moralnych”. Biskupi wzywają Nigeryjczyków do odrzucenia propozycji, która jest rządową próbą odwrócenia uwagi od prawdziwych problemów tego kraju. „Nasza młodzież oraz kobiety potrzebują wody pitnej, energii elektrycznej, lepszych dróg, usług zdrowotnych i dostępu do edukacji o wiele bardziej niż antykoncepcji” – czytamy w dokumencie episkopatu.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.