Prawie 4 tys. młodych pielgrzymów z Kanady zapisało się na Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie. Będzie im towarzyszyło dziewięciu kanadyjskich biskupów.
Trzech z nich zostało zaproszonych przez Papieską Radę ds. Świeckich do wygłoszenia katechez dla młodzieży. Wśród nich są kard. Gérald Cyprien Lacroix, metropolita Quebecu i prymas Kanady, abp Albert LeGatt, metropolita Saint-Boniface oraz bp [obrządku bizantyjskoukraińskiego] Bryan Bayda z diecezji Saskatoon obrządku bizantyjskoukraińskiego. Po odwiedzeniu różnych polskich diecezji 26 lipca, w liturgiczne wspomnienie świętych Joachima i Anny, kanadyjscy pielgrzymi zbiorą się w krakowskiej arenie Tauron na swoim narodowym spotkaniu modlitewnym. Będzie mu przewodniczył kard. Lacroix.
Główne wydarzenia pielgrzymki do Polski i spotkania z Papieżem Franciszkiem w Krakowie ma transmitować kanadyjska telewizja katolicka Salt and Light (Sel + Lumière), czyli Sól i Światło. Jej dyrektorem jest o. Thomas Rosica CSB, kanadyjski koordynator krajowy tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży, który w 2002 r. był organizatorem ŚDM w Toronto w Kanadzie. Będą one retransmitowane również w USA przez katolicką telewizję w Bostonie i ordynariat polowy, a także w Australii oraz w Hongkongu przez ośrodek audio-wizualny tamtejszej diecezji.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.