Chile: biskupi przeciwko depenalizacji aborcji

Po raz kolejny episkopat Chile zabrał głos w sprawie propozycji zmian w prawodawstwie aborcyjnym w tym kraju.

W tamtejszym senacie czeka bowiem na rozpatrzenie wniosek o depenalizację tego czynu w trzech przypadkach: gwałtu, zagrożenia dla zdrowia matki i wad wrodzonych płodu. Projekt został już przyjęty w marcu przez izbę niższą parlamentu.

W imieniu Kościoła w debacie na ten temat w senackiej komisji zdrowia wziął udział bp Juan Ignacio González Errázuris. Przypomniał, że religia jest dla Chilijczyków czymś bardzo ważnym, a w to wpisana jest również obrona życia, która w tym przypadku wiąże się także z ochroną praw człowieka. Wskazał, że ludzkie życie jest święte i nienaruszalne w każdej sytuacji i na każdym etapie rozwoju. Jeśli tego nie będzie się respektować, to naruszy się również podstawowe i fundamentalne zasady przestrzegania praw człowieka. Proponowana depenalizacja będzie ułatwieniem i promocją przerywania ciąży.

Odnosząc się do sytuacji zagrożenia życia matki bp González Errázuris dodał,  że aborcja nie może być traktowana jako leczenie czy środek terapeutyczny, który ratuje życie. W odniesieniu zaś do wad rozwojowych płodu podkreślił, że trudności z pełnym zdiagnozowaniem stanu zdrowia nienarodzonego dziecka nie mogą w żadnym wypadku stanowić racji wykonania aborcji. Szacunek winno się okazać każdemu ludzkiemu życiu, zwłaszcza całkowicie bezbronnemu i niewinnemu.

Hierarcha dodał, że przygotowywany projekt nowego prawa może być tylko przykrywką do procesu całkowitej liberalizacji przerywania ciąży w Chile. „To jest prawda, której nie wolno nam ukrywać” – powiedział bp González Errázuris przed komisją zdrowia chilijskiego senatu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12