– Mamy w sobie wyobrażenie Boga, przed którym klękamy ze strachem. A tymczasem On nas obdarowuje wieloma talentami. Jest dobry! – mówi Józef Gruszkiewicz.
Przyzwyczajamy ośrodek do młodych. Kiedy ks. Marcin Wrzos tłumaczył nam, żeby tego lub tamtego nie zepsuć, usłyszał odpowiedź: „Możemy mieć ładny ośrodek albo żywą wspólnotę – tych dwóch rzeczy nie można mieć jednocześnie”. Po prostu przyzwyczajmy odpowiedzialnych w naszej archidiecezji za Odnowę w Duchu Świętym do młodych – śmieje się Katarzyna Kobusińska.
Otworzyć młode serca
Przed rokiem pojawiła się inicjatywa w ramach ruchu charyzmatycznego, która ma za zadanie zająć się młodym pokoleniem. Ksiądz Marcin i Agnieszka Figa, odpowiedzialni za Odnowę w Duchu Świętym na Warmii, zaproponowali Kasi i ks. Dawidowi Szczepkowskiemu poprowadzenie inicjatyw odmładzających ruch charyzmatyczny. W ten sposób powstała grupa ewangelizacyjna „OdNowa Młodzi”.
– Nazywamy się ekipą, a każdy z nas jest zaangażowany w jednej ze wspólnot modlitewnych w Olsztynie i innych miejscowościach. Przyjeżdżają między innymi osoby z Elbląga i Szczytna. Ekipę tworzą przede wszystkim młodzi ludzie, posługujący w swoich parafiach – tłumaczy Katarzyna. Formy ewangelizacji są różne. W ostatnim czasie zorganizowano czuwanie modlitewne w intencji Światowych Dni Młodzieży; planowany jest również wyjazd pielgrzymkowy do Częstochowy. Powstał także plan rekolekcji, które mają umożliwić młodzieży doświadczenie żywego Boga.
W Ośrodku Rekolekcyjnym Odnowy w Duchu Świętym odbyły się do tej pory trzy tury rekolekcji o różnej tematyce. W ostatni weekend 70 młodych z Warmii i Mazur wzięło udział w rekolekcjach „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. Spotkanie odbyło się w Ośrodku „Źródło Jakuba”. Głównym przesłaniem tych duchowych ćwiczeń było odkrycie działania Ducha Świętego w swoim życiu.
– Pierwsze rekolekcje były ewangelizacyjne i to był nasz autorski program. Po takich rekolekcjach młodzi mają nowe serce – może zacząć od nowa. Potwierdzeniem były słowa, które akurat wtedy pojawiły się w modlitwie brewiarzowej – właśnie o nowym sercu – mówi ks. Dawid.
Kapłan rozpoczął swoją przygodę z charyzmatykami w seminarium, gdzie przeżył Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy w Duchu Świętym. Potem to doświadczenie poszło w zapomnienie i dopiero w kapłaństwie wrócił do dawnych przeżyć. Myślą przewodnią rekolekcji „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” jest odkrywanie w sobie talentów, darów, którymi Bóg nas obdarzył. – Młodzi ludzie są na początku zamknięci w sobie i często nie dostrzegają tych darów. Często nie mają poczucia swojej wartości. Rekolekcje mają za zadanie pokazanie im, że Bóg obficie obdarował każdego z nich, że mają się czym dzielić z innymi – mówi Katarzyna.
Główną rolę w odkrywaniu tego odgrywa Duch Święty i to właśnie Jemu poświęca się wiele czasu podczas spotkań z młodzieżą. Służyły temu wspólnie przeżywana Eucharystia, grupy dzielenia, konferencje i zabawa. Jedną z form była nawet gra terenowa. Program trzydniowych rekolekcji był bardzo dynamiczny i wypełniał młodym szczelnie czas. Prowadzącym był ks. Radosław Czerwiński, który wraz z młodym zespołem animatorów i grupą muzyczną pracował z uczestnikami.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).