W długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, naród polski trwał dzięki sile ducha i przykładowi męczenników, od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki - głosi uchwała uroczyście odczytana w piątek podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego.
W piątek w Poznaniu odbywa się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości. W posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego oprócz parlamentarzystów bierze udział prezydent Andrzej Duda, który wygłosi orędzie, a także ministrowie z premier Beatą Szydło na czele oraz członkowie Konferencji Episkopatu Polski.
W odczytanej podczas posiedzenia uchwale, przyjętej wcześniej przez Senat i Sejm, wyrażono "wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość". Jak czytamy w niej, "w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników, od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki".
W uchwale wskazano też, że "wielki przełom historyczny współczesnego czasu, jakim było powstanie ruchu +Solidarności+ nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II". "Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski - niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości" - głosi tekst uchwały.
13 maja br. grupa osób skrzywdzonych w Kościele skierowała list do Rady Stałej Episkopatu Polski.