Manifestacja pod hasłem walki z ekstremizmem religijnym i terroryzmem oraz promowania pluralizmu jako fundamentu społeczeństwa indonezyjskiego odbędzie się w najbliższą niedzielę 17 stycznia w Dżakarcie.
Odbędzie się ona na placu, gdzie blisko siebie znajdują się wielki meczet i katolicka katedra. Organizatorem jest największy w Indonezji ruch sunnicki Nahdlatul Ulama (Nu). Spodziewanych jest ok. 10 tys. uczestników. Obok 13 organizacji muzułmańskich oraz protestantów i konfucjanistów udział zapowiedzieli również biskupi katoliccy.
„Z pewnością będziemy uczestniczyć w tym wydarzeniu, by zanieść przesłanie, że różnorodność powinna być siłą narodu. Musimy pokazać, że pokojowe współistnienie jest możliwe” – powiedział ks. Guido Suprapto. Sekretarz komisji tamtejszego episkopatu ds. apostolstwa świeckich zaznaczył również, że archidiecezja Dżakarty wydrukowała już specjalne ulotki informacyjne na ten temat. Są one rozprowadzane we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich.
Sami organizatorzy podkreślają, że przyświeca im idea jedności różnych grup tworzących naród indonezyjski. Ma to być także próba przeciwdziałania wszelkim możliwym wpływom w tym kraju tzw. Państwa Islamskiego. „Takie niebezpieczeństwo jest oczywiste, ono istnieje. Widzieliśmy, że niektórzy odważyli się już wywiesić na ulicach jego flagi. Są także ludzie, którzy jadą walczyć do Syrii, a następnie tu wracają. Rząd jednak nic nie robi, by temu przeciwdziałać” – powiedział jeden z organizatorów marszu Mursyudi Syuhud, przewodniczący ruchu Nahdlatul Ulama .
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.