Metropolita przemyski, były przewodniczący KEP, bywał przedmiotem zainteresowania mediów. Może się wydawać, że sporo o nim wiemy...
Na początku października br nakładem wydawnictwa WAM ukazała się obszerna biografia abpa Józefa Michalika. Metropolita przemyski, były przewodniczący KEP, bywał przedmiotem zainteresowania mediów. Może się wydawać, że sporo o nim wiemy. Obraz, który wyłania się z książki Tomasza Krzyżaka portretów medialnych jednak nie przypomina.
Kim był? Co go ukształtowało? Z kim pracował? Czym się zajmował? Warto zobaczyć człowieka w perspektywie dłuższej niż ostatnie kilka czy kilkanaście lat. Spojrzeć na czas rzymski, bliską relację z Janem Pawłem II, pracę w Papieskiej Radzie ds. Świeckich i przy organizacji pierwszych Światowych Dni Młodzieży, okres gorzowski (w końcu przez 7 lat był ordynariuszem tej diecezji), na sytuację którą zastał w Przemyślu i to, co zdążył zdziałać przez ponad 20 lat. Sprawy trudne i konfliktowe ostatnich lat to tylko wycinek życia. I wnioskowanie o człowieku tylko na ich podstawie jest obarczone zbyt dużym błędem.
Książkę warto przeczytać także ze względu na solidną wiedzę o Kościele i jego funkcjonowaniu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. W końcu wielu dorosłych dziś ludzi lat 70. czy 80. nie ma szans pamiętać. Szkoda, to co wtedy się działo ma potężne znaczenie także dzisiaj.
Tomasz Krzyżak: Nie mam nic do stracenia. Abp Józef Michalik. Biografia. Wydawnictwo WAM
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Ks. dr Józef Michalik (wówczas) był ostatnim Polakiem zatrudnionym w Watykanie przez administrację papieża Pawła VI. W jakich latach pracował w Rzymie?
Prawidłowa odpowiedź brzmi: 1978-1986.
Dokładnie: jesienią 1977 otrzymał propozycję wyjazdu do Rzymu do pracy w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, 2 marca 1978 został zwolniony z obowiązków w diecezji, kilka dni później wyjechał do Rzymu. W czerwcu 1978 roku został pełniącym obowiązki rektora Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, 3 lipca Watykan zatwierdza jego nominację, wręcza mu ją osobiście Prymas Tysiąclecia 15 sierpnia.
Rok początkowy zasadniczo nie sprawiał problemu, natomiast niespodziewanie koniec okazał się problematyczny. Bulla Jana Pawła II o nominacji na biskupa gorzowskiego nosi datę 1 października 1986 r. 16 października tego roku w Rzymie Józef Michalik przyjął z rąk Jana Pawła II sakrę biskupią. W nocy z 20 na 21 października kanonicznie objął diecezję, 30 listopada uroczystym ingresem do katedry w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczął posługę ordynariusza.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.