Walka z handlem narkotykami, zapobieganie narkomanii i leczenie osób uzależnionych to ważne obowiązki ciążące na władzach każdego kraju.
Stolica Apostolska będzie silnie wspierać na forum międzynarodowym wszelkie inicjatywy ukierunkowane na zwiększenie skuteczności systemu sprawiedliwości zwalczającego przestępstwa zorganizowane, takie jak handel narkotykami i związany z nim handel ludźmi – podkreślił stały watykański obserwator w nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.
„Walka z handlem narkotykami, zapobieganie narkomanii i leczenie osób uzależnionych to ważne obowiązki ciążące na władzach każdego kraju” – powiedział abp Bernardo Auza. Przytoczył słowa Papieża z jego niedawnego wystąpienia w siedzibie ONZ o tym, że ten handel narkotykami jest formą systematycznej przemocy. Ojciec Święty określił go mianem „ukrytego konfliktu”, który „po cichu uśmierca miliony ludzi”. Zaakcentował ponadto, że z tą plagą wiąże się handel ludźmi i bronią, pranie brudnych pieniędzy, wykorzystywanie dzieci, a także inne rodzaje wykroczeń na różnych płaszczyznach życia społecznego, politycznego, wojskowego, artystycznego czy religijnego. Watykański dyplomata przestrzegł za Papieżem Franciszkiem, że taki stan rzeczy podważa wiarygodność naszych instytucji. Ponadto przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który nazwał handlarzy narkotykami „kupczącymi śmiercią” i przestrzegał przed przyjmowaniem narkotyków, które dają tylko iluzję wolności i fałszywe obietnice szczęścia.
W tym kontekście przedstawiciel Watykanu podkreślił znaczenie rodziny jako najmniejszej komórki społecznej, która na najniższym szczeblu przeciwdziała narkomanii, jest ostoją rehabilitacji osób uzależnionych, reintegracji i ochrony zdrowia. Abp Auza podkreślił, że przyjmowanie narkotyków niszczy rodziny, a przez to destabilizuje całe społeczeństwo.
Zdaniem Stolicy Apostolskiej stosowne prawodawstwo i jego ciągłe ulepszanie to podstawa ochrony społeczeństwa i każdego człowieka przed niebezpieczeństwem narkotyków. Bardzo ważnym jest także udzielanie właściwej pomocy osobom uzależnionym, zwracając szczególną uwagę na młodzież. Ponadto przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podkreślił, że w pełni zgadza się ona z raportem sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona odnośnie do usprawnienia wspólnych wysiłków państw członkowskich w zapobieganiu handlowi ludźmi.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.