W niedziele, kilka minut po godz. 7 pod kościół św. Krzyża podjeżdża wóz transmisyjny. Panowie rozciągają kable, montują mikrofony, sprawdzają czy wszystko gra. Na 60 minut eter staje się amboną. I tak od 35 lat.
- Obchodząc rocznicę przywrócenia nadawania Mszy św. radiowej, chcemy wyrazić wdzięczność strajkującym w sierpniu 1980 r. stoczniowcom. To oni w jednym z pierwszych postulatów domagali się przywrócenia transmisji niedzielnej Eucharystii przez radio. Ten postulat został zrealizowany i jako jedyny, pomimo zmieniających się warunków, do tej pory pozostaje aktualny - mówi ks. Zygmunt Berdychowski CM, proboszcz parafii Świętego Krzyża i szef redakcji Mszy św. radiowej.
Uroczyste obchody rocznicowe odbędą się w bazylice świętokrzyskiej w najbliższą niedzielę 20 września. Mszy św., koncelebrowanej przez wszystkich kapłanów redakcji Mszy św. Radiowej, przewodniczyć będzie i wygłosi kazanie ks. bp Józef Zawitkowski.
Po Eucharystii nastąpi wręczenie okolicznościowych pamiątek, spotkanie redakcji z zaproszonymi gośćmi oraz otwarcie wystawy przygotowanej przez Fundację Skarby Narodu.
- Udostępnimy dokumenty związane z rozpoczęciem nadawania Mszy św. Będą to dekrety Prymasa Tysiąclecia powołujące poszczególnych kapłanów do odprawiania Mszy św. radiowej, pisma dotyczące regulaminu transmisji, zalecenia cenzorów, wycinki prasowe pojawiające się na kolejne rocznice radiowej Eucharystii, dźwiękowe archiwum kazań, a także stare mikrofony i zaplecze techniczne przedsięwzięcia - wylicza ks. Berdychowski.
I zaraz dodaje jak ważna jest rocznica i cotygodniowa radiowa Eucharystia. - Dostajemy podziękowania i pozdrowienia z różnych zakątków świata. Dzięki internetowi jesteśmy słuchani nie tylko w kraju, ale i za granicą - mówi.
Pierwsza Msza Święta Radiowa została odprawiona 21 września 1980 roku. Jej przywrócenie to realizacja jednego z postulatów zrodzonej "Solidarności" jako wyraz humanizmu i międzyludzkiej solidarności z chorymi, cierpiącymi, więzionymi, odosobnionymi i pełniącymi służbę wojskową.
Początkowo tekst homilii musiał być przedstawiony do akceptacji z dwutygodniowym wyprzedzeniem, a ksiądz ją wygłaszający był zobowiązany trzymać się wcześniej zawartych ustaleń. Członków redakcji mianował dekretami ks. kard. Stefan Wyszyński.
Przez 35 lat tylko raz transmisja Mszy św. została przerwana. Było tak w czasie stanu wojennego.
Wybór kościoła Świętego Krzyża jako miejsca, z którego nadawana jest Msza św. jest nawiązaniem do transmisji jakie miały miejsce tuż przed II wojna światową. Podyktowany był też rolą historyczna świątyni na tle wydarzeń religijnych i patriotycznych w Polsce i w Warszawie, dobrą akustyką oraz dogodną lokalizacją.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).