Niedożywienie powoduje u dzieci problemy z nauką, czasem także z relacjami społecznymi. Wiąże się to ze wstydem, jak również z ciągle powracającą myślą o głodzie – mówi Anna Romejko, koordynatorka centrum wolontariatu Caritas diecezji elbląskiej.
Rozpoczęła się ogólnopolska akcja Kromka Chleba Caritas. W jaki sposób włącza się w nią nasza diecezjalna Caritas?
Anna Romejko: Akcję Kromka Chleba Caritas Polska przeprowadza od 2002 roku. W piątek 11 września właśnie u nas w Elblągu została ona zainaugurowana. Akurat tego dnia w naszym mieście rozpoczęło się Święto Chleba, więc postanowiliśmy dołączyć do niego. Na Bulwarze Zygmunta Augusta ustawiliśmy swój namiot, częstowaliśmy zwiedzających darmowym chlebem ze smalcem i ogórkiem. Pomagali nam w tym wolontariusze z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. W tym roku w czasie Święta Chleba zbieraliśmy ofiary do puszek.
A co przed nami?
Jako Caritas Diecezji Elbląskiej zaproponowaliśmy parafialnym zespołom Caritas, by w swoim środowisku wolontariusze za darmo rozdawali chleb oraz zbierali ofiary na dożywianie potrzebujących.
Każdy z nas może też wysłać esemesa wspierającego akcję. Dla ofiarodawców z pewnością ważne jest, by pieniądze, którymi się dzielą, trafiały do potrzebujących z naszej diecezji. Czy mogą mieć taką pewność?
Diecezja elbląska otrzymuje część pieniędzy zebranych w ramach ogólnopolskiej akcji Kromka Chleba. Przeznaczamy je na działalność jadłodajni Caritas Diecezji Elbląskiej. W Elblągu działają dwa takie punkty. Na ulicy Zamkowej 17 posiłki wydawane są od listopada do marca. Jest on współfinansowany przez miasto. Drugą jadłodajnię prowadzi parafia Świętej Rodziny i działa ona cały rok.
W jaki sposób w akcję Kromka Chleba włączają się szkolne koła Caritas?
Zachęcamy je do przeprowadzenia akcji informacyjnej w placówkach. Chcemy, by popłynął przekaz, że w Polsce wiele dzieci jest niedożywionych. Jednak zapamiętajmy – w Polsce głodu nie ma, on panuje w krajach Trzeciego Świata, głównie w Afryce. Niedożywienie powoduje u dzieci problemy z nauką, czasem także z relacjami społecznymi. Wiąże się to ze wstydem, jak również z ciągle powracającą myślą o braku jedzenia. Zachęcamy, by szkolne koła Caritas włączały się w akcję Kromka Chleba i przez to uwrażliwiały uczniów na ten problem.
Jak wielu dzieci w naszej diecezji dotyczy ten problem?
Tego dokładnie nie wiemy, bo nie prowadzimy takich statystyk. Część uczniów otrzymuje pomoc z Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wiele parafii same finansuje dzieciom posiłki,; np. Parafialne Koło Caritas przy parafii św. Pawła w Elblągu zapewnia obiady w szkole piątce uczniów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.