Rejestracja pielgrzymów chcących wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w 2016 roku – zgodnie z tradycją z poprzednich spotkań – ma ruszyć na stronie: krakow2016.com równo rok przed rozpoczęciem wydarzenia. W przypadku Krakowa będzie to 26 lipca.
Zwykle jako pierwszy pielgrzym rejestruje się ojciec święty – krakowscy organizatorzy mają nadzieję, że tak będzie i tym razem. Potem swoje dane będą mogli wpisywać wszyscy pozostali uczestnicy. Rejestracja odbywać się będzie online, poprzez wypełnienie specjalnego formularza rejestracyjnego na stronie: www.krakow2016.com. Dostępny on będzie w pięciu językach: polskim, angielskim, włoskim, francuskim i hiszpańskim.
Z tej samej strony rejestracyjnej skorzystają pielgrzymi z całego świata, uczestnicy Festiwalu Młodych, biskupi, a także wolontariusze. Ci ostatni będą mieli przy rejestracji najwięcej pracy, ponieważ Komitet Organizacyjny musi m.in. dobrać dla nich zakres obowiązków (dlatego każdy wolontariusz będzie deklarował, jakie języki obce zna i czym chciałby się w czasie Światowych Dni Młodzieży zajmować), a także przygotować dla każdego odpowiednie koszulki (muszą więc znać ich rozmiar). Z kolei księża, chcący zarejestrować się jako pielgrzymi ŚDM, będą musieli przesłać potwierdzenie „stanu kapłańskiego” od swoich przełożonych oraz zadeklarować, czy chcą się włączyć w posługę spowiedzi i w jakich językach mogą udzielać tego sakramentu.
Jak podkreśla ks. Andrzej Wołpiuk z Sekcji Rejestracji Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie, wszystkie te informacje są niezbędne dla organizatorów i będą odpowiednio zabezpieczone w systemie informatycznym. – Od poszczególnych grup pielgrzymów będziemy zbierali tylko najważniejsze dane – np. o liczbie uczestników oraz o wybranych przez nich „pakietach pielgrzyma” – zapewnia ks. Wołpiuk.
Rejestracja dla pielgrzymów podzielona będzie na dwie fazy. W pierwszej zgłaszane będą – np. przez centra diecezjalne ŚDM, wspólnoty czy ruchy – tzw. makrogrupy, czyli grupy liczące do 5 tys. pielgrzymów. W kolejnym etapie makrogrupy te będzie można podzielić, wybierając dla każdej z podgrup (do 150 uczestników) odpowiednią opcję „pakietu pielgrzyma”. Będą m.in. pakiety na cały tydzień lub weekendowe. Będą zróżnicowane ze względu na wariant wyżywienia czy noclegu. Każda zarejestrowana osoba będzie ubezpieczona na czas wydarzeń ŚDM oraz zaopatrzona w specjalny „plecak pielgrzyma”, czyli zestaw materiałów i publikacji pomagających w identyfikacji, przeżywaniu wydarzeń centralnych oraz poruszaniu się po mieście itp. – Sam system rejestracyjny jest bardzo przejrzysty, prosty w obsłudze i ładnie zaprojektowany. Mamy nadzieję, że dobrze sprawdzi się w praktyce, gdy pielgrzymi zaczną się rejestrować – zapewnia ks. Wołpiuk.
Nowością jest, że system, przez który zarejestrują się uczestnicy krakowskich ŚDM, powstał na zamówienie Papieskiej Rady ds. Świeckich, która z ramienia Watykanu koordynuje przygotowania do spotkania młodzieży. Zaprojektowała go włoska firma. Do tej pory każdy kraj – gospodarz spotkania – opracowywał własny system za każdym razem od nowa. Teraz będzie on własnością Watykanu i przy kolejnych edycjach ŚDM będzie jedynie udoskonalany.
Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie przekonują, że warto się zarejestrować, nawet jeśli nie potrzebujemy noclegu i wyżywienia. Nie chodzi tylko o to, że „plecak pielgrzyma” to doskonała pamiątka po ŚDM. Pielgrzymi zarejestrowani, w zależności od wybranego wariantu pakietu, otrzymują gwarancję noclegu, dostępu do miejsc wydarzeń centralnych, wyżywienia w czasie ŚDM oraz kompletu informacji potrzebnych do dobrego i pełnego przeżycia tych niezwykłych dni. Rejestracja jest także niezbędna do właściwego zaplanowania przez komitet organizacyjny miejsc zakwaterowania, katechez, wyżywienia i środków transportu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.