Najmłodszym w tym gronie jest 3-letni Hassan, nigeryjski chłopczyk, brutalnie pobity przez islamistów z Boko Haram za to, że nie chciał pozwolić na spalenie Biblii.
Oprawcy nazwali go „upartym niewiernym”, gdy próbował wyciągnąć z ognia Pismo Święte i rozjuszeni jego zachowaniem wrzucili go w płomienie. Chłopczyk przeżył mimo poważnych oparzeń i otwartych ran głowy, zadanych mu kolbą karabinu. Jego historię przypomniano podczas czuwań w intencji prześladowanych chrześcijan, które odbyły się we Włoszech. Wigilia Zesłania Ducha Świętego jest w tym kraju poświęcona modlitwie w intencji współczesnych męczenników. W czasie specjalnych czuwań zostają przedstawione świadectwa chrześcijan, którzy mimo doznanych cierpień nie wyrzekli się Chrystusa.
W czasie czuwania wspominano także pakistańskich małżonków Shehzada i Shamę, spalonych żywcem przez islamskich oprawców za rzekome bluźnierstwo przeciwko Mahometowi, a także zamordowanego w Syrii 76-letniego o. Fransa van der Lugta. Do końca pozostał on z ludźmi, którym całe życie służył, niosąc pomoc również cierpiącym muzułmanom. Przytaczano też świadectwo irackiej chrześcijanki Khirii Al-Kas, która dżihadyście z Państwa Islamskiego grożącemu jej ścięciem, jeśli nie przejdzie na islam, odpowiedziała: „Urodziłam się chrześcijanką i jako taka umrę”. Ostatecznie udało jej się wraz z rodziną uciec i schronić w Kurdystanie. W świadectwach przywołujących obecną codzienność chrześcijan wspominano o księżach i wiernych z Republiki Środkowoafrykańskiej, którzy z narażeniem życia ratowali muzułmanów w czasie wciąż trwającej w tym kraju wojny. Modlitwą objęto także porwanych ponad dwa lata temu w Syrii 2 biskupów i 3 kapłanów oraz uprowadzonego w tym tygodniu ks. Jacquesa Mourada.
Do włączenia się w tę szczególną inicjatywę modlitewną, zaproponowaną przez episkopat Włoch, zachęcał w czasie ostatniej audiencji środowej papież Franciszek. Prosił, by pamiętać o chrześcijanach, których się zabija i wygania z ich własnych domów ze względu na wyznawaną przez nich wiarę. „Niech ta modlitwa pogłębi w nas świadomość, że wolność religijna jest niezbywalnym prawem człowieka, i niech uczyni nas bardziej wrażliwymi na tragedię chrześcijan prześladowanych w naszych czasach. Połóżmy kres tej niedopuszczalnej zbrodni” – powiedział Franciszek.
Za prześladowanych na całym świecie chrześcijan modlili się również moskiewscy katolicy. Specjalne czuwanie w tej intencji odbyło się w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP. Czuwanie nocne w wigilię Pięćdziesiątnicy odbywa się w moskiewskiej katedrze od kilkunastu lat. W tym roku abp Paolo Pezzi, zainspirowany wypowiedziami papieża Franciszka wezwał do modlitwy w intencji chrześcijan zabijanych we współczesnym świecie tylko dlatego, że są wyznawcami Chrystusa. W swoim liście pasterskim przypomniał, że w trakcie Drogi Krzyżowej, która przeszła przed Niedzielą Palmową ulicami rosyjskiej stolicy, katolicy moskiewscy modlili się za prześladowanych w świecie braci w wierze. Na zakończenie swojego listu katolicki metropolita moskiewski wyraził życzenie, by modląc się za prześladowanych wyznawców Chrystusa wierni prosili Boga o umocnienie w nich wewnętrznego pokoju, który nie dopuści do powstania nienawiści i wrogości wobec oprawców.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
Ojciec Święty przebywa z jednodniową wizytą apostolską na Korsyce.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.