Jerozolima: Rezurekcja przy Grobie Bożym

Tradycyjnie kościół jerozolimski rozpoczął celebracje Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego od nocnej liturgii Godziny Czytań przy pustym grobie Jezusa. W poranek wielkanocny, uroczystej Eucharystii w bazylice Bożego Grobu przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy abp Fouad Twal.

W wielkanocnym orędziu abp Twal zwrócił uwagę, że zmartwychwstanie było, jest i będzie źródłem nadziei miejscowych chrześcijan. Radość poranka wielkanocnego kształtuje bowiem tożsamość Świętego Miasta Jerozolimy. W pustym grobie Jezusa objawia się zwycięstwo Boga nad śmiercią i wszystkim tym, co zagraża człowiekowi. Grób Jezusa nie jest ciekawostką archeologiczną, lecz sercem chrześcijańskiej wiary. Hierarcha podkreślił także, że Pan, który jest Zmartwychwstaniem i Życiem, uwolnił wszystkich od niepewności, zwątpienia, nienawiści i braku nadziei. Należy wiernie podążać za Chrystusem, ponieważ tylko wówczas można Go poznać takim, jakim jest: ukrzyżowanym i chwalebnym Zbawicielem. Na zakończenie homilii patriarcha wezwał do modlitwy za prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie, którzy nie mogą publicznie wyznawać swojej wiary i cieszyć się radością Zmartwychwstania.

Uroczystości zakończyły się procesją wokół kaplicy Bożego Grobu. W jej trakcie diakoni odśpiewali na cztery strony świata Ewangelię o zmartwychwstaniu Jezusa. Tym symbolicznym gestem jerozolimski Kościół Matka przypomina wszystkim wiernym o poleceniu Chrystusa, by głosić Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu aż po krańce świata (Dz 1,8).

W jerozolimskiej Mszy rezurekcyjnej uczestniczyli przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ormiańskiego, korpusu dyplomatycznego oraz władz cywilnych. Obecni byli także liczni pielgrzymi z całego świata, w tym z Polski, a przede wszystkim liczni miejscowi chrześcijanie, duchowieństwo i osoby konsekrowane.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9