Papież zdradza najlepszą metodę duszpasterską

„Nie możemy tylko powtarzać: «musisz to, musisz tamto»; potrzebna jest bliskość, która jest czułością, jakiej nauczył nas Jezus”. Taką postawę jako skuteczną metodę duszpasterską w Kościele Papież przedstawił w czasie odwiedzin kolejnej rzymskiej parafii.

Niedzielne popołudnie Ojciec Święty spędził w peryferyjnej dzielnicy Tor Bella Monaca, gdzie odnotowuje się wysoki wskaźnik bezrobocia i przestępczości. Franciszek podkreślił, że często właśnie ubóstwo i pragnienie zapewnienia pożywienia dzieciom popychają ludzi do łamania prawa i rzucają ich w ramiona mafii.

„Kiedy ludzie czują wsparcie i akceptację, nie wpadają w sieci złoczyńców, mafiosów, którzy wykorzystują ubogich, by wykonywali dla nich brudną robotę – powiedział Papież. – Jeśli policja kogoś łapie, to właśnie tych biednych ludzi, a nie mafiosów, którzy płacą za swoje bezpieczeństwo; wy to wiecie doskonale. Stąd moja rada. Pierwsze przykazanie duszpasterskie brzmi: bliskość; być blisko ludzi. Nie możemy iść do rodziny, w której są chore czy głodne dzieci albo która weszła na złą drogę i pokazując palcem mówić: «musisz to, musisz tamto». Nie. Musimy iść okazując bliskość, która jest czułością, jakiej nauczył nas Jezus. «Ale czy chodzi też o bliskość wobec tego, kto zabił dwie, trzy osoby?». Tak, zbliż się do niego, bo i on ma serce, a Bóg go kocha. Jest tyle niesprawiedliwości. Nie można walczyć z niesprawiedliwością organizując krzykliwe manifestacje polityczne, po których idzie się na dobrą pizzę i piwo, to jest niepotrzebne. Potrzebna jest bliskość, czułość, miłość i dzielenie życia”.

Odnosząc się do trudnej sytuacji mieszkańców dzielnicy Tor Bella Monaca Papież podkreślił, że ludzie są tam dobrzy, ale mają jedną wadę, tę samą, którą miał Jezus, Maryja i Józef, to znaczy ubóstwo. „Różnica jest jednak taka, że Józef i Jezus mieli pracę, podczas gdy tu wielu ludzi nie ma nawet co dać jeść swoim dzieciom” – zauważył Franciszek.

Podczas Mszy we wspólnocie parafialnej Ojciec Święty apelował do wiernych, by nie byli hipokrytami i nie tylko udawali katolików, ale byli nimi naprawdę.  „Nie możemy oszukać Jezusa: On zna nas od środka” – mówił Papież wskazując, że dobrym pytaniem na ten półmetek Wielkiego Postu będzie: Czy Jezus może mi zaufać?

„Czy Jezus może mi ufać, czy też jestem dwulicowy? – mówił Franciszek. – Udaję katolika, bliskiego Kościoła, a potem żyję jak poganin? [Myślę:] «Ale Jezus o tym przecież nie wie, nikt Mu tego nie powie». [Ale] On to wie. Jezus zna wszystko, co jest w głębi naszego serca; nie możemy Go oszukać. Przed Nim nie możemy udawać świętych, a następnie zamykać oczu i żyć tak, jak On by tego nie chciał. Wiemy doskonale, jak Jezus nazywał ludzi o dwóch twarzach: obłudnicy. Jeśli wyznasz Mu: «Jestem grzesznikiem», nie przerazi się. To, co Go oddala, to dwulicowość, prezentowanie się jako sprawiedliwy, by przykryć tym ukryty grzech. «Ale ja chodzę do kościoła, w każdą niedzielę». Możemy tak mówić, jednak jeśli twoje serce nie jest sprawiedliwe, jeśli nie pełnisz sprawiedliwości, jeśli nie kochasz tych, którzy potrzebują miłości, jeśli nie żyjesz zgodnie z duchem [ewangelicznych] Błogosławieństw, nie jesteś katolikiem. Jesteś hipokrytą. Zapytajmy się na modlitwie: Jezu, czy Ty możesz mi zaufać?”.

Przed przybyciem do leżącej na peryferiach Rzymu parafii Franciszek odwiedził ośrodek Caritas prowadzony przez Misjonarki Miłości. Spotkał się tam z chorymi, ubogimi i bezdomnymi, którymi opiekują się siostry.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • paskudnykatolik
  09.03.2015 22:12
  katolik - chłopiec do bicia, katolik - hipokryta, katolik - winny całej biedy i zła na świecie, katolik - dwulicowiec, katolik - obłudnik....
  Ech, wszyscy, nawet "zabójca dwóch, trzech osób", potrzebują czułości, bliskości, ale tylko katolika można o wszystko oskarżyć z zimna krwią, a co? - to jest czułość "inaczej".
 • el
  09.03.2015 23:29
  Od kiedy to Jezus, Jozef i Maryja mają/mieli jakiekolwiek "wady"?????! Zawsze nauczano o świętości i wzorowosci Świętej Rodziny!
  Co to ma znaczyć? Dosyć.
 • Luśka
  10.03.2015 08:17
  Gdyby nasi księża zechcieli wsłuchać się w słowa Papieża Franciszka.
 • andrzej
  10.03.2015 09:31
  100% prawdy przekazanej przez papieża Franciszka.
  Jak ta prawda czasem boli.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9