Zachęcam was do troski i solidarności wobec najsłabszych, na wzór Jezusa, który obarczył się cierpieniami i słabościami ludzkości. Nie zniechęcajcie się wobec trudności.
Podczas swojej wizyty w FAO Franciszek spotkał się także z personelem tej instytucji. Papież podkreślił wagę pracy wspierającej wielkie międzynarodowe przedsięwzięcia na rzecz rozwoju rolnictwa i zwalczania niedożywienia w świecie. Pozwala ona poznać problemy, jakich doświadcza ludzkość, ale też wyjść im naprzeciw z konkretnymi gestami solidarności wobec osób, którym zagraża głód i pragnienie.
„Woda nie jest za darmo, jak często myślimy. To jest poważny problem, który może prowadzić do wojen. W każdym środowisku życia publicznego i instytucjonalnego, zwłaszcza w waszym, bardzo potrzeba ludzi, którzy odznaczaliby się nie tylko profesjonalizmem, ale także wyraźnym poczuciem człowieczeństwa, zrozumienia i miłości. Zachęcam was do troski i solidarności wobec najsłabszych, na wzór Jezusa, który obarczył się cierpieniami i słabościami ludzkości. Nie zniechęcajcie się wobec trudności i bądźcie zawsze gotowi wspierać się nawzajem i tak spoglądać z nadzieją w przyszłość. Wasza niewidoczna praca dotyczy osób i to głodnych – mężczyzn, kobiet, dzieci, dziadków, babć. I jak powiedziałem niedawno, ci ludzie nie oczekują od nas niczego innego, jak godności. Chcą od nas godności, a nie jałmużny! To jest wasza praca: pomagać, aby otrzymali oni godność”.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.